Debata „Dokąd zmierzasz, Polsko?” w Brukseli z udziałem KOD - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
6767
post-template-default,single,single-post,postid-6767,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Debata „Dokąd zmierzasz, Polsko?” w Brukseli z udziałem KOD

Debata „Dokąd zmierzasz, Polsko?” w Brukseli z udziałem KOD

Debata „Dokąd zmierzasz, Polsko?” w Brukseli z udziałem KODW dzielnicy europejskiej Brukseli odbyła się wczoraj, 4 kwietnia, debata zorganizowana przez Fundację im. Friedricha Naumanna poświęcona aktualnej sytuacji w Polsce. W panelu eksperckim zasiedli prof. Jean-Claude Scholsem, członek Komisji Weneckiej, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Poseł na Sejm RP i rzecznik prasowy Nowoczesnej oraz Marcin Mycielski, Koordynator KOD International. Zaproszeni do udziału zostali również przedstawiciele PiS oraz rządu RP, lecz niestety nie skorzystali z okazji do przedstawienia swojego punktu widzenia.
Debata „Dokąd zmierzasz, Polsko?” w Brukseli z udziałem KODWśród około 100 uczestników znalazło się wielu przedstawicieli instytucji europejskich, organizacji międzynarodowych i pozarządowych, mediów europejskich, a także przedstawiciele zagranicznych rządów, w tym Szwecji, Niemiec, Słowacji, Norwegii, Belgii, a nawet Ukrainy.
Debata „Dokąd zmierzasz, Polsko?” w Brukseli z udziałem KODTematem przewodnim dyskusji była przyszłość Polski i możliwe drogi rozwiązania kryzysu konstytucyjnego. Wiele pytań, zwłaszcza tych kierowanych do przedstawiciela KOD, dotyczyło też reakcji obywateli na działania Prawa i Sprawiedliwości oraz możliwości udzielenia wsparcia przez społeczność międzynarodową. Paneliści uznali, że nie można wymusić zmiany postępowania rządu bez dobrej woli ze strony PiS i jej Prezesa, a instytucje europejskie mają bardzo ograniczone możliwości wywierania nacisku na Polskę (przede wszystkim ze względu na opór Węgier). Dlatego też podkreślono konieczność budowy społeczeństwa obywatelskiego, jako motoru zmian oraz jedynej siły mogącej wpłynąć na działania władzy.
Debata „Dokąd zmierzasz, Polsko?” w Brukseli z udziałem KODSzczególne zainteresowanie, zarówno panelistów jak i uczestników, wzbudziły inicjatywy i akcje organizowane przez KOD w Polsce i za granicą. Międzynarodowej opinii publicznej KOD znany jest przede wszystkim z organizowania demonstracji i marszów, więc publiczność zaciekawiły inne działania KOD, takie jak Kawiarenki KOD, Latający Uniwersytet Demokracji, a przede wszystkim KODowski projekt obywatelskiej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i jego pełna zgodność z zaleceniami Komisji Weneckiej. Uczestnicy byli też pod wrażeniem aktywności KODu poza granicami Polski – współpracą z organizacjami międzynarodowymi (w tym naszym 12-stronnym raportem przygotowanym na prośbę Komisji Weneckiej), obecnością KOD w Parlamencie Europejskim podczas debaty o Polsce (rozbawienie wzbudziło nasze wyliczenie 14 kłamstw i nieścisłości w 20-minutowym wystąpieniu Premier Szydło) oraz aktualnie odbywającą się wizytą KOD w USA.
Debata „Dokąd zmierzasz, Polsko?” w Brukseli z udziałem KODOstatnią część dyskusji niespodziewanie zdominowało pytanie z publiczności o rolę Kościoła w Polskiej polityce, a w szczególności relację między episkopatem a PiS, która była niezrozumiała dla obecnych obcokrajowców. Marcin Mycielski wyraził zaniepokojenie działaniami niektórych przedstawicieli polskiego kleru i bezpośrednim wpływem, jaki wywiera na politykę (nieraz wbrew woli większości obywateli, jak w przypadku ustawy o aborcji). Podkreślił jednak niepodważalne zasługi Kościoła dla odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jego wagę w życiu wielu obywateli, które utrudniają jego krytykę. Relację części episkopatu z PiS Mycielski określił jako czysty biznes – w zamian za wsparcie udzielone w czasie wyborczej walki rząd musi się teraz odpłacić wprowadzając zmiany w prawie zgodne z interesem Kościoła, niezależnie od przekonań Polaków.
Rozmowy po zakończonej debacie zaowocowały zaś nawiązaniem kontaktów KOD International z licznymi organizacjami międzynarodowymi, z którymi mamy nadzieję wspólnie bronić demokracji i rządów prawa, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.