"Etyczne aspekty zapłodnienia pozaustrojowego"- wykład prof. Janusza Limona - Gdańsk 24.04.2023- ASO - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
30076
post-template-default,single,single-post,postid-30076,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

„Etyczne aspekty zapłodnienia pozaustrojowego”- wykład prof. Janusza Limona – Gdańsk 24.04.2023- ASO

24 kwietnia gościliśmy w ramach #AkademiiSpołeczeństwaOtwartego prof.Janusza Limona byłego kierownika Katedry i Zakładu Biologii i Genetyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Nasz gość w pracy naukowej specjalizuje się w zakresie cytogenetyki nowotworów i genetyki klinicznej; Członek PAN i PAU; laureat Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. W wykładzie poruszone zostały zagadnienia in vitro przede wszystkim z medycznego punktu widzenia. Temat zagościł w ASO, gdyż zapłodnienie In vitro wywołuje gorące spory, przede wszystkim na tle etycznym i światopoglądowym. Profesor wyjaśniał od strony medycznej na czym polega metoda, żeby ją zrozumieć trzeba poznać dwa zagadnienia: – zapłodnienie pozaustrojowe zwykłe, -diagnostyka preimplantacyjna PGA.
W wykładzie poruszony został również temat podręcznika do historii HIT napisanego przez Wojciecha Roszkowskiego, który napisał „dzieci poczęte pozaustrojowo są efektem można powiedzieć hodowli” i zapytał „kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?” Prof. Limon odpowiada, że odpowiedź jest prosta” będą je kochać rodzice, czyli matki które je urodziły i ich mężowie lub partnerzy”
Po wykładzie tradycyjnie wywiązała się dyskusja oraz publiczność zadawała pytania m.in.: „dlaczego katolicka doktryna upośledza osoby, które chcą postąpić ze swoimi zarodkami w sposób dowolny” ”Papież mówi, że można robić badania prenatalne, o ile nie będzie szkody dla kobiety i dla dziecka, ale czy można dokonać aborcji w przypadku wykrytej choroby płodu” „Dlaczego bardzo rzadko rodzą się bliźniaki z zapłodnienia In vitro?” ”Czy można adoptować zarodek?”
.
Odpowiedzi znajdziecie w relacji z wykładu https://youtu.be/JgjaAKvzlgo
.