Z Lechem Wałęsą rozmowa o Polsce - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
11352
post-template-default,single,single-post,postid-11352,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Z Lechem Wałęsą rozmowa o Polsce

Z inicjatywy pilskiego Komitetu Obrony Demokracji, oraz Centrum Efektywności Lokalnej odbyło się w Pile spotkanie byłego prezydenta Lecha Wałęsy z mieszkańcami miasta. Pod hasłem „Porozmawiajmy o Polsce” dyskutowano o bieżących problemach nurtujących współczesnego Polaka.
Gość zaraz na wstępie zastrzegł, że poczuwa się do obowiązku, by rozmawiać z ludźmi na każdy ważny dla nich temat i wspólnie szukać najlepszych rozwiązań dla dzisiejszego świata.
Kiedy „zabieraliśmy” się za komunizm – mówił – pytałem o radę premierów, prezydentów, a nawet królów. Pytałem, czy uważają, że jest jakaś szansa, by w naszym jeszcze pokoleniu wyrwać się z tego niedobrego systemu w jakim tkwiliśmy i zrzucić z narodu komunistyczne jarzmo. Wtedy nikt z tych wielkich ludzi nie dawał nam szans, a jednak udało się. Jeśli dzisiaj są kłopoty to choć są one duże to jednak mimo wszystko jesteśmy w lepszej sytuacji niż wówczas. Dziś mamy jakieś prawa. Możemy wybierać, zabierać głos, Wtedy tego nie było. Nie jesteśmy dziś całkiem bez szans. Skorzystajmy więc z tego faktu, postarajmy się, zmobilizujmy się, wybierajmy lepiej, trafniej i szczęśliwiej. Po to zresztą jestem tu i szukam razem z wami odpowiedzi na wiele nękających nas pytań. Mówiąc o demokracji, jako systemie na jaki zdecydowaliśmy się powiedział : nie zapominajmy, że demokracja to system oparty na rywalizacji, czasem nawet wręcz walce, ale w żelaznych ramach prawa. Walczmy więc uczciwie i nie zapominajmy, że demokracja to najlepszy system wymyślony przez człowieka. Ja nie znam lepszego – powiedział Lech Wałęsa..
Pytany o globalizację jej wady i zalety mówił, że jest to konieczność rozwojowa pożyteczna w wielu dziedzinach życia , ale nie zawsze i nie wszędzie. Mówiąc z kolei o roli kościoła w życiu publicznym oświadczył, że nie wyobraża sobie życia bez religii, ale jest zdecydowanym przeciwnikiem politykowania w świątyniach.
Jak Lech Wałęsa ocenia polityków swojej generacji – zapytano z sali. Trzeba dobrze rozumieć ich trudną rolę – powiedział – ale nie można darować, gdy tracą kontakt z wyborcami. Oni wszyscy za mało rozmawiają ze społeczeństwem. Za mało konsultują podejmowane decyzje. Nie dość wyjaśniają. Trzeba bez przerwy zabiegać o zrozumienie i tłumaczyć . Często odbijać krzywdzące argumenty i oskarżenia przeciwników.
Prezydent pytany,o to czy gdyby mógł wszystko zacząć od początku to z czegoś by się wycofał, coś zrobiłby inaczej? Odpowiedział krótko: z niczego bym się nie wycofał, niczego nie zrobiłbym inaczej! Moja koncepcja się sprawdziła. Uzyskałem wolność dla Polski i dałem wam ją w prezencie. To prawda, że społeczeństwo nie było przygotowane na taki podarunek. W końcu jednak pozbieraliśmy się i wierzcie mi, że gdybym dostał drugą kadencję Polska wyglądałaby dziś zupełnie inaczej. Nie daliście mi jej – powiedział były prezydent Lech Wałęsa.
Jolanta Pędziwiatr