WOLNE MEDIA, WOLNA POLSKA W EUROPIE - OPOLE - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
24596
post-template-default,single,single-post,postid-24596,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

WOLNE MEDIA, WOLNA POLSKA W EUROPIE – OPOLE

14 września około 20 miast wyszło na ulice i place w obronie mediów i europejskiej, wolnej Polski. Na tej mapie nie zabrakło opolskiego placu Wolności.
Stanęliśmy razem – by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce, wobec planu wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej.

Zagrożenie dla wolności mediów to nie tylko Lex TVN i brak koncesji dla TVN24, to również przejęte dzienniki i portale regionalne, to zakaz wstępu niezależnych dziennikarzy na tereny objęte stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią, to nienawistna partyjna propaganda w TVP.
Udało się zatrzymać w Senacie LexTVN, również dzięki presji społecznej na ulicach. Ale wiemy, że będą próbować dalej.
Równocześnie POLEXIT jest już nie tyle złowieszczym widmem, czy realnym ryzykiem, ale staje się powoli rzeczywistością – proces ten już został przez PiS rozpoczęty. Rządzący właśnie wyprowadzają nasz kraj z europejskiej przestrzeni prawnej, grożą nam olbrzymie kary, a pieniądze z Funduszu Odbudowy zostały wstrzymane. Ze strony polityków PiS padają otwarte sugestie wystąpienia z UE. Trwa dezinformacja, kłamstwa i bezpardonowa antyunijna propaganda w rządowych mediach.
Sądzicie, że to się nie może zdarzyć bez ogólnopolskiego referendum? Niestety, może. PiS załatwi to w jedną noc, tak samo jak przejął w 2015 roku Trybunał Konstytucyjny. Wystarczy ustawa przegłosowana zwykłą większością głosów i podpis prezydenta.

Bezpieczeństwo i przyszłość młodego pokolenia Polek i Polaków w bezpiecznej i dostatniej Europie jest realnie zagrożona. Dlatego właśnie młodym oddaliśmy dzisiaj głos.
Głos zabrała Kamila Stanicka z Młodej Lewicy, Kacper Lubiewski – aktywista Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Ola Czarnecka, aktywistka Extinction Rebellion, Ewelina Stańczuk, aktywistka OSK i KODu. Byliśmy pod wrażeniem ich determinacji, mądrości i zaangażowania.
Nie zabrakżo też głosu pokolenia pierwszej Solidarności (Janusz Wójcik) oraz wolnych mediów (Jolanta Jasińska-Mrukot). Głos zabierała również Basia Skórzewska z KODu.

Z całego serca dziękuję mówcom oraz wszystkim, którzy uczestniczyli w naszym proteście. To bardzo WAŻNE, bo tylko obywatelska aktywność, solidarność i wzajemne wsparcie daje nam szansę na wygraną, na pokonanie dyktatury.

Dlatego każda demokratka/demokrata i każdy świadomy obywatel/ obywatelka – powinni wpisać sobie w grafik obywatelskie protesty.
Nie możemy się bać, musimy być solidarni. Tylko wtedy możemy liczyć na pomoc UE i społeczności międzynarodowej.
Wobec takiej społecznej solidarności i obywatelskiego oporu nawet nawięksi autokraci są bezradni.

Do zobaczenia na następnym proteście! To już 18 września (plac Daszyńskiego, godz. 19.00).

_ Małgorzata Besz – Janicka
_Zdjęcia – Leszek Myczka, Honorata Łukawska, Halina Juszczak

#solidarnośćnasząbronią
#presjamasens