WIGILIA POD SĄDEM W WOLNEJ POLSCE - "Wyśniona Rewolucja" - Opole, plac Daszyńskiego - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
32212
post-template-default,single,single-post,postid-32212,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

WIGILIA POD SĄDEM W WOLNEJ POLSCE – „Wyśniona Rewolucja” – Opole, plac Daszyńskiego

„Wspaniale było spotkać się z Wami pod Sądem nie po to, aby „stać murem za…”, ale po to, aby wspólnie cieszyć się zwycięstwem!

Z całego serca dziękuję wszystkim Wolnym Ludziom, którzy przez tyle lat stali z nami pod naszym Sądem Okręgowym, protestując w obronie wolnych sądów i praworządności, a także wspierając wspaniałych, odważnych i prawych Bohaterów tych smutnych czasów – niezależnych sędziów i prokuratorów. Czasem plac Daszyńskiego zapełniały tłumy, a czasem była nas tylko garstka. Spotykaliśmy się tutaj, na początku z nadzieją i wiarą w szybkie zwycięstwo, potem jednak było coraz trudniej. Ale nawet w najtrudniejszych czasach wzajemne wsparcie, wspólnota wartości dawały nam motywację i siłę do dalszej walki.

To był wieczór wzajemnych podziękowań, wspólnej radości i dobrych życzeń. A także wielkiej dumy!… Zwycięstwo wolnej Polski to efekt synergii wielu działań, w którym protestujące obywatelki i obywatele mają swój znaczący udział. Była to też okazja do podziękowania tym, których przez lata wspieraliśmy – niezależnym Sędziom i Prokuratorom. Bo to właśnie środowisko sędziów wyłoniło spośród siebie grupę prawdziwych Wojowników Praworządności, która najmocniej i najskuteczniej oparła się tej bezwzględnej i podłej władzy, znacznie spowalniając proces przejmowania sądów przez PiS. która użyła przeciw Nim całego aparatu państwa, a także najpodlejszych metod rodem z reżimów totalitarnych. Sędziowie zapłacili za swój opór olbrzymią cenę, ale to właśnie oni byli tym ostatnim bastionem, naszą ochroną przed przemocą tej władzy. To setki bezimiennych sędziów, którzy uniewinniali protestujących aktywistów, wydawali niezależne wyroki, stosowali wprost Konstytucję i prawo europejskie. Kłaniam się Im nisko i dziękuję.

Dzisiaj towarzyszyli nam, jak zawsze, nasi opolscy niezależni i odważni prawnicy – Sędzia @Monika Ciemięga z opolskiej Iustitii, która od lipca 2017 r odważnie przeciwstawiała się niszczeniu sądownictwa, wspierała represjonowanych i walczyła o praworządność, a także Obrońcy Wolnych Ludzi – adwokaci Jacek Różycki i Andrzej Sieradzki. Telefonicznie połączył się z nami jeden z Bohaterów tych lat walki o praworządność – Sędzia Waldemar Żurek, a kolejny –Sędzia Igor Tuleya, przekazał mi do odczytania niezwykle inspirujący list do opolskich Wolnych Ludzi

Kochani, przez te trudne i ciemne lata wspólnie przenieśliśmy tę iskierkę prawdy i nadziei na powrót do Polski demokratycznych wartości, rządów prawa i ludzkiej przyzwoitości. Teraz ta iskra zapłonęła pięknym i ciepłym płomieniem. Ale to dopiero początek tej wyśnionej Rewolucji. Idąc za wezwaniem Igora Tuleyi, musimy jako obywatelki i obywatele, włączyć się aktywnie w proces odbudowy i prawdziwej reformy polskich sądów, aby były one wolne, efektywne i przyjazne obywatelom i społeczeństwu.

❗️➡️ Już w styczniu, wspólnie ze środowiskami prawniczymi, zapoczątkujemy serię spotkań i konsultacji obywatelskich w sprawie ustaw dotyczących praworządności

Stwórzmy razem nowoczesne sądy, służące nam, obywatelkom i obywatelom, sądy które nadadzą wreszcie właściwy sens słowom „prawo” i „sprawiedliwość”.”

🟣➡️ List Igora Tuleyi do Wolnych Ludzi z Opola:

<Wyśniona rewolucja>

Kochani, dziękuję za wspólną walkę! Żeby być niezawisłym sędzią, najpierw trzeba być odważnym obywatelem. Tej odwagi i determinacji nauczyłem się od Was. Bez Wolnych Ludzi nie byłoby Wolnych Sądów. Macie prawo do wielkiej osobistej dumy i radości ze zwycięstwa.
Ale to nie koniec. Wymiar Sprawiedliwości wymaga zmian. Nie „dobrej zmiany”, ale prawdziwej reformy. Mówiliśmy o tym zawsze. Opozycja prodemokratyczna szła do wyborów pod sztandarem obrony praworządności. Można powiedzieć, że po 15 października 2023 r. przestaliśmy jej bronić, ale zaczęliśmy ją odbudowywać. Jak teraz będą wyglądały polskie sądy zależy wyłącznie od nas – obywateli i prawników. Pamiętajmy przy tym, że bez wolnych sądów nie ma wolnych mediów, wolnej nauki, wolnej kultury, wolnych wyborów, po prostu wolnych ludzi. Praworządność jest najważniejsza. Warto o nią walczyć. Zróbmy więc rewolucję

Dzisiaj mamy szansę wspólnie stworzyć nowoczesne sądownictwo. Jeśli nie teraz to kiedy? Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, przy wsparciu organizacji pozarządowych, przygotowało pięć projektów ustaw, które zasadniczo zmieniają polski Wymiar Sprawiedliwości. Nasze propozycje dotyczą Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego, sądów powszechnych i prokuratur.
Projekty są fundamentem zmian, ale to dopiero początek Naszej rewolucji. Dyskusja trwa i nadal muszą w niej uczestniczyć Obywatele. Muszą! „Szary człowiek”, który przez ostatnich 8 lat bronił praworządności, nie może mieć poczucia, że teraz coś dzieje się bez niego, za jego plecami. Ma prawo żądać, żeby jego głos został usłyszany. Zmiana bez udziału obywateli nie jest prawdziwą reformą. Jest kolejną „dobrą zmianą”. Spowoduje, że nowe sądy nie będą obywateli. A jeśli tak się stanie, obywatele już nigdy nie staną w ich obronie.
Niech rewolucja trwa. Nadal musimy robić kafejki prawne, musimy spotykać się, musimy rozmawiać. Dyskutujmy o naszych projektach, mówmy co jeszcze wymaga zmian. Niech politycy nas zobaczą.

Nasza wyśniona rewolucja nie może stać się prześnioną rewolucją.

Igor Tuleya

Relacja Małgorzaty Besz – Janickiej
Zdjęcia: Leszek Myczka, Honorata Lukawska, Barbara Skórzewska, Halina Juszczak.