W Radomiu bili wtedy i teraz - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
12897
post-template-default,single,single-post,postid-12897,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

W Radomiu bili wtedy i teraz


To miała być podniosła uroczystość upamiętniająca ofiary protestów robotniczych. Wtedy zaatakowali milicjanci, teraz – Młodzież Wszechpolska.
KOD Radom tak jak w zeszłym roku zorganizował uroczystość w 41  rocznicę wydarzeń, które zakończyły się zatrzymaniem ponad 600 osób, trzema ofiarami śmiertelnymi, licznymi aresztowaniami, zwolnieniami z pracy, „wilczymi biletami, ”ścieżkami zdrowia”.  Mieliśmy wspominać czas, „gdy za bunt była pałka i gaz” a „nikt nie liczył na wiele dla mas”. Mieliśmy w powadze wraz z KOD Kapelą zaśpiewać o tamtych bohaterach,  którzy wyszli na ulice „”żeby było od jutra co jeść”.  Oddać hołd tym, którzy na ulicy dali „zwykły głos o najzwyklejszą z łask” – O WOLNOŚĆ. Chcieliśmy przypomnieć ich postulaty. Pojechaliśmy tam z warszawską strażą, grupami MOTO KOD i MED KOD „wyśpiewać należną im cześć”.
Był 24 czerwiec 2017 roku. Wkroczyli dumni z siebie, stukając o bruk podkutymi butami, cali na czarno … młodziankowie … jeszcze wąs im się nie sypnął … Młodzież Wszechpolska … jeszcze na początku było niewinnie, bo kto, z nas starszych, brał na poważnie ich piskliwe skandowanie i sztubackie pogróżki. Po 10 minutach zrezygnowani opuścili skwer i poszli w stronę deptaka … ale nagle zaczęli biec ku nam.  Zaatakowali Andrzeja, przewrócili go na ziemię i kopali. Za chwilę pobiegło tam kilku strażników KOD. Stojąca 100-150 metrów dalej Straż Miejska (wszystko działo się ok. 50 metrów od jej siedziby) odjechała. Wezwana na miejsce policja zjawiła się po co najmniej 20 minutach, choć powinni zabezpieczać zgłoszone wcześniej zgromadzenie.
Film VIDEO KOD

Radom 1976-2017. My przyjechaliśmy uczcić rocznicę Czerwca'76. A po co przyjechali oni z metalowymi pałami? Kto ich wysłał? I kto odwołał policję? Wyjaśnimy. Możecie byc pewni!

Opublikowany przez Video-KOD Sobota, 24 czerwca 2017

„Dzisiaj w Radomiu została przekroczona granica, która dzieli demokrację od ustroju, w którym nikt z nas nie chciałby żyć. Polityczny spór i dyskusję zastąpiła fizyczna agresja. Na to zgody być nie może. Takich scen nie możemy oglądać! – napisał prezydent Radomia, Radosław Witkowski. Zdjęcia młodych ludzi, który kopali leżącego, obiegły świat … i tylko szkoda tych, którym w tym dniu należała się cisza i wspomnienie!
„Niech poniosą przez o nich wieść, Radom Czerwiec 76” 
Katarzyna Wyszomierska
Cytaty pochodzą z piosenki KOD Kapeli wykonywanej podczas uroczystości
Zdjęcia do tekstu – Monika Nowak-Ruchała