Uchwała KZD KOD w sprawie współpracy z organizacjami w Europie 03.12.2023 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
32109
post-template-default,single,single-post,postid-32109,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Uchwała KZD KOD w sprawie współpracy z organizacjami w Europie 03.12.2023

UCHWAŁA NR 3 Krajowego Zjazdu Delegatów Komitetu Obrony Demokracji z dnia 03 grudnia 2023 W sprawie współpracy z organizacjami pozarządowymi w Europie p.t. „Za wolność Naszą i Waszą”

Na podstawie § 27 pkt. 15 Statutu Stowarzyszenia, Krajowy Zjazd Delegatów postanawia, co następuje:

Preambuła
Zwycięstwo kolacji demokratycznej w polskich wyborach parlamentarnych 2023 r., nie byłoby możliwe bez wsparcia licznych organizacji pozarządowych walczących o prawa człowieka, w tym w szczególności Komitetu Obrony Demokracji.
Jednocześnie pamiętamy, że partia PiS podejmując próbę wprowadzenia systemu autorytarnego w Polsce wzorowała się przede wszystkim na doświadczeniach węgierskich, ale też innych europejskich dyktaturach.

Rok 2024 to czas wyborów do Parlamentu Europejskiego, to kolejna szansa na powstrzymanie politycznych trendów antydemokratycznych.

§ 1.

1) KZD KOD zaleca Zarządowi Stowarzyszenia podjęcie działań zmierzających do wsparcia organizacji pozarządowych walczących o prawa człowieka, w szczególności na Węgrzech i Słowacji.

2) KZD rekomenduje przygotowanie materiałów edukacyjnych wykorzystujących polskie doświadczenia ostatnich 8 lat walki o demokrację, w językach węgierskim i słowackim i wykorzystując nowe technologie przekazać partnerom w w/w krajach. KZD rekomenduje również rozważnie wyjazdu do Słowacji i Węgier w celu zorganizowania wspólnej akcji protestacyjnej przeciwko łamaniu praw człowieka, w okresie kampanii wyborczej do europarlamentu.

3) Ponadto KZD rekomenduje Zarządowi Stowarzyszenia rozważenie stworzenia europejskiej sieci The Committee of Democracy Defenders, jako stowarzyszenia europejskich organizacji pozarządowych, w celu aktywnego wsparcia obrony praw człowieka na terenie Europy.

§ 2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.