Święto Wolności - 4. czerwca 1989 skończył się w Polsce komunizm - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
16778
post-template-default,single,single-post,postid-16778,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Święto Wolności – 4. czerwca 1989 skończył się w Polsce komunizm

W niedzielne południe, w dniu 3. czerwca 2018 roku, na Starym Mieście w Olsztynie zebrali się ci, którzy chcieli świętować wolność. 29 lat temu, bez rozlewu krwi Polacy odzyskali wolność, potwierdzili swój wybór w wyborach. Dzień radosny, który warto szczególnie świętować. Przecież w tym samym mniej więcej czasie protestujących w Chinach rozjechały czołgi… Nam się udało odzyskać wolność i pokojowo zmienić oblicze kraju.
Wolność jest w nas, póki o nie nie zapomnimy lub się nie wyrzekniemy, to zawsze pozostaniemy wolnymi ludźmi.Wolności nie dostaje się na zawsze, nie można jej posiadać. O wolność i demokrację trzeba zabiegać codziennie, tak jak kiedyś narażając się na nieprzyjemności czy nawet prześladowania. Ale warto być przyzwoitym.  Dla nas wolność i demokracja (w przeciwieństwie do autorytaryzmu) jest istotną wartością. Na olsztyńskim rynku nie zabrakło ludzi, którzy tworzyli zwycięstwo roku 1989.
Wolność, równość, demokracja. Te hasła się nie zdezaktualizowały i we współczesnej Polsce brzmią ponownie bardzo mocno.
Stanisław Czachorowski
Fot. Andrzej Szramka
Źródło: KOD Warmińsko-Mazurski