#StopHejt – nienawiść zabija - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
29132
post-template-default,single,single-post,postid-29132,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

#StopHejt – nienawiść zabija

W czwartą rocznicę śmierci prezydenta Gdańska –  Pawła Adamowicza  śląski KOD uczcił Jego pamięć w trzech miastach – Katowicach, Gliwicach i Częstochowie.

Głośno zawołaliśmy #StopHejt – nienawiść zabija.

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział.

Poniżej treść apelu, jaki został odczytany:

Wspólny apel opozycji przeciwko mowie nienawiści
Dzisiaj stoimy tu wszyscy razem, obywatelki i obywatele, przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji, partii politycznych, samorządu, organizacji pozarządowych. I razem, solidarnie, zwracamy się do mediów i polityków o rozwagę i uwagę. Razem apelujemy – hejt, szczucie i dehumanizacja przeciwników nie mogą być drogą do utrzymania bądź zdobycia władzy!

Zatrzymajmy eskalację społecznych podziałów i rozpalanie najgorszych instynktów i emocji, zanim dojdzie do kolejnej tragedii.

Od czterech lat o tej porze spotykamy się przy sercu świateł dla Pawła Adamowicza, zaangażowanego samorządowca, prezydenta Gdańska, człowieka o wielkim sercu, którego zabiła motywowana politycznie nienawiść.
Sto lat temu z rąk zamachowca zginął prezydent Gabriel Narutowicz, przeciwko któremu politycy skrajnej prawicy rozpętali kampanię nienawiści, zarzucając mu, że nie jest Polakiem. Trudno uciec od analogii z dniem dzisiejszym.

Dzisiaj, jak 4 lata temu, trwa nieformalna, ale niezwykle ostra kampania wyborcza, w której rządowe media i politycy, prowadzą zorganizowaną, zaplanowaną i częściowo skuteczną kampanię kłamstwa i dezinformacji, zohydzania i odczłowieczania przeciwników czy całych grup społecznych. Sieją burzę, która również może uderzyć w nich samych. Przy takiej eskalacji emocji, żadna ze stron tej politycznej walki nie jest wolna od słownej agresji i mowy nienawiści.
Dlatego stoimy tu razem –prodemokratyczna, obywatelska i partyjna opozycja – i wspólnie mówimy – tak nie musi i nie może być!

Tylko nasza solidarna postawa może to zmienić!

Bądźmy czujni – nie wierzmy w kłamstwa polityków i mediów siejących nienawiść.
Reagujmy na wszelkie formy hejtu, wspierajmy się wzajemnie, niezależnie od barw partyjnych i poglądów.
Zatrzymajmy tę wzajemną agresję i nienawiść, zanim słowa zmienią się w czyny.
Wołamy więc razem – #StopHejt, nienawiść zabija! #SolidarnośćNasząBronią !

W mediach:

Gazeta Wyborcza

TVN – Dzień po dniu

Poniżej zdjęcia z Katowic:

Bardzo dziękujemy Arturowi Stańczykowi z redakcji Śląskiej Opinii za udostępnienie zdjęć