Spotkanie kolegów z KOD Piaseczno - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
11243
post-template-default,single,single-post,postid-11243,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Spotkanie kolegów z KOD Piaseczno

Wszystko zaczęło się tak niedawno, a już zacierają się w pamięci inicjatywy i nazwiska. Jak w kalejdoskopie zmienia się aktywność ludzi. Jedni zaczynają jakieś sprawy, drudzy je kończą. Wspominamy razem z koordynatorami KOD powiatu Piaseczno Radkiem Nowakiem, Piotrem Wilczkiem i Tomkiem Kołudzkim o naszych sprawach KOD-owskich w stosunkowo niedużym mieście, jakim jest Piaseczno.

Jerzy Gogół

Uśmiecham się patrząc na Piotra, bo właśnie przypomniała mi się historia z rozstawianiem namiotu na PIKOD przed Europejskim Jarmarkiem Demokracji. Byliśmy wszyscy przejęci, bo to pierwsza duża impreza, jaką organizowaliśmy na piaseczyńskim rynku, a tu nie możemy rozłożyć namiotu… Czas mijał, wszyscy biegają z rurkami, a namiot nie chce stać. Piotr odpowiedzialny za technikę, zdenerwowany, w końcu nie wytrzymał i mówi: – Słuchajcie, mam mniejszy namiot, może ten chociaż złożycie. W końcu stanął w ostatniej chwili i tak naprawdę właśnie wtedy KOD zaistniał dla mieszkańców. Sporo osób się napracowało, bo były zabawy edukacyjne dla dzieci poświęcone UE, pierwsze wydanie KOD-owskiej gazety lokalnej, koncert Kuby Sienkiewicza i wiele innych atrakcji. Zwracam się do Radka Nowaka, który szefował pierwszej delegacji do burmistrza Piaseczna: – Pamiętasz jak zareagował, jak wręczyliśmy mu wydawnictwo „Obywatel Lokalny” i jaki był zdziwiony, że coś takiego powstało i te jego pytania, co to jest ten KOD Piaseczno…


Szukamy w pamięci spraw, które jak zaczynaliśmy były ważne. Wiecie co – chyba nasze pierwsze obecności na komisjach Rady Gminy, bo przecież wszyscy uczymy się samorządu, no może z wyjątkiem Ani Lech, która z ramienia KOD-u jest na posiedzeniach Rad Gminy Piaseczno i innych w powiecie. Pamiętam zdziwienie radnych i słowa na Komisji Budżetowej jednej z osób, które zabrzmiały trochę jak ostrzeżenie: – Jest z nami Pan z KOD-u. Jak sądzisz Piotr, czy oni już wiedzą wszyscy, że działamy i jesteśmy ważnym partnerem? – Z całą pewnością – odpowiada Piotr i dodaje: – Wiecie co, tak naprawdę to wszystko zaczęło się na serio, kiedy przyjechał na otwarte spotkanie z mieszkańcami Mateusz Kijowski. Sala była pełna i ludzie byli strasznie ciekawi, jaki mamy program, co zamierzamy. O marszach słyszeli wszyscy i pewnie się zastanawiali, czy będziemy je organizować na terenie Piaseczna i innych gminach. Wszyscy się śmiejemy. Pamiętacie chorą Kasię Kittel, która prowadziła wówczas spotkanie i jako pierwsza koordynatorka rozkręcała wspólnie z Wojtkiem Waszakiem i Markiem Piaseckim nasz lokalny KOD. Radek dodaje: – Strasznie fajny kawał roboty odwalili, a te spotkanie było świetne, głównie dzięki Renacie Nowackiej. Zaprosiliśmy wtedy na spotkanie i do KOD-u Jarka Kurskiego z Gazety Wyborczej, który okazał się naszym sąsiadem. No i wykład prof. Stanisława Falińskiego o samorządzie był świetny, ludzie słuchali i pytań też było sporo. Radek z uśmiechem dodaje: – Gwiazdą był oczywiście Mateusz Kijowski i dla niego przede wszystkim ludzie przyszli.
Spotkanie kolegów z KOD Piaseczno
Robimy chwilę przerwy i każdy z nas pewnie zadaje sobie pytanie, czy przypadkiem nie jesteśmy już weteranami KOD-u, ale chyba nie, bo przecież mamy jeszcze sporo pomysłów. Zaczyna ponownie Radek Nowak: – Chyba bardzo zjednoczyła ludzi walka o wywieszenie flagi UE przed Urzędem Gminy i przed Starostwem. – Tak, dodaje Piotr Wilczek – mam fotki jak po naszej petycji wyglądało Piaseczno 1 maja w rocznicę przyjęcia do UE. Było całe we flagach narodowych i UE. Zobaczymy, co będzie teraz, kiedy złożyliśmy do radnych powiatowych petycje o podjęciu uchwały o respektowaniu orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Swoją drogą ciekawe, co postanowią…
Spotkanie kolegów z KOD Piaseczno
Aktywne społeczeństwo obywatelskie to nasze marzenie powiatowe i co do tego jesteśmy zgodni, że warto działać. No tak, mówił o tym też pan sędzia Jerzy Stępień. Pamiętacie, była pełna sala mieszkańców, no i pan profesor, który ze swadą i ogromną wiedzą mówił o Trybunale Konstytucyjnym i dlaczego to takie ważne. Sporo wiedzy się wysączyło do nas, do ludzi coraz bardziej świadomych swoich praw. Jesteśmy zgodni, że było to ważne spotkanie.
Spotkanie kolegów z KOD Piaseczno
Dużo tych inicjatyw, bo także dwa dyżury pod KPRM, dwa ogniska integracyjne, kontakty z organizacjami społecznymi, samorządem i młodzieżową radą gminy.
– Coś mi się przypomniało. Czy pamiętacie jak było z tą flagą KOD Piaseczno, która znalazła się w Himalajach na wysokości ponad 5000 m. Czyja to była inicjatywa? Kto to robił? Czy nie Marta Kucharska, dobry duch straży, zawsze pełna energii i z nowymi pomysłami? Nie, nie, to na samym początku było – zasługa Grześka Żółcika – wspomniał Radek.
Spotkanie kolegów z KOD Piaseczno
Zaśmiałem się. Przypomniało mi się jak Marta szukała kuchni polowej na któryś marsz, aby była herbata dla VIP-ów i dla przyjezdnych. Faktycznie, przydała się. Jak ona te kuchnie zorganizowała parę godzin przed marszem, do tej pory jest jej tajemnicą. Piotr – a koszulki z zającem „szarym obywatelem” projektu Niki Jaworowskiej to chyba twój pomysł?
Wracamy jeszcze na chwilę do naszego biuletynu „Obywatel Lokalny” i sporów oraz dyskusji, jaka poprzedzała redakcję. Ile było rozważania, co ująć, jakie informacje, aby przeciętny mieszkaniec trochę wiedział, co może w gminie, a co w starostwie. Rozeszło się jak świeże bułeczki. Jednak jakoś to Dorota Reczek-Mrozińska wszystko ogarnęła i nadal publikuje, także na naszej stronie www.kodpiaseczno.pl.
Spotkanie kolegów z KOD Piaseczno
To co, będziemy chyba na razie kończyć te wspominki. Wracamy do roboty i czas zająć się organizacją kolejnej inicjatywy, bo 17 lipca zbliża się szybko. Nasze koleżanki z grupy Edukacja, Nika Jaworowska, Manula Kalicka, no i wielu innych zaproponowali, że 17 lipca ruszy z Piaseczna „Pociąg Do Demokracji Pełen Książek dla Dzieci”. Nowa sprawa, nowe doświadczenia, a kolejka wąskotorowa czeka, a do tego – wiele książek dla dzieciaków.
Spotkanie kolegów z KOD Piaseczno
To tylko część inicjatyw ludzi z KOD Piaseczno. Wykonali kawał dobrej roboty. Bez Internetu to wszystko by się nie udało. Są strony komisji, wydarzenia, inicjatywy. Informacja błyskawicznie dociera do wielu ludzi i pozwala się sprawnie organizować, koordynować działania. To wszystko powstało w krótkim czasie dzięki kompetencjom, zapałowi i motywacji, bo nie ma zgody na demolowanie demokracji. Przepraszam, że nie wymieniłem wszystkich, może innym razem, kiedy przyjdzie czas na kolejne wspomnienia.
(Fot.: Agnieszka Wilczek i Zofia Wilczek)