Solidarnościowy protest przed konsulatem węgierskim w Krakowie - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
16285
post-template-default,single,single-post,postid-16285,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Solidarnościowy protest przed konsulatem węgierskim w Krakowie

Polacy i Węgrzy często doświadczali podobnego losu. Niestety dzisiaj oba narody dały się uwieść autorytaryzmowi. Stopniowe niszczenie instytucji demokratycznych i rozkład państwa prawa stają się naszą wspólną codziennością. Władze postanowiły przekreślić epokowy sukces, jaki przypadł w udziale naszym narodom: integrację europejską. Wierzymy jednak, że i na Węgrzech, i w Polsce ludzi dobrej woli jest więcej. Nie zrezygnujemy z demokracji, państwa prawa i Europy. Jesteśmy tu, by wyrazić naszą solidarność ze wszystkimi, którym demokratyczne, praworządne i europejskie Węgry są bliskie.
14 kwietnia 2018 roku o godzinie 17.30 odbył się solidarnościowy protest przed konsulatem węgierskim w Krakowie. Podczas pikiety kilkadziesiąt osób wysłuchało oświadczenia KOD-u w sprawie sytuacji w Polsce i na Węgrzech oraz niszczenia demokracji w obu krajach, których historia ma wiele punktów stycznych. Elżbieta Pytlarz przypomniała, że KOD dwa lata temu wspólnie z demokratami węgierskimi protestował przed polską ambasadą w Budapeszcie. Przedstawiciel młodzieży węgierskiej mieszkającej w Krakowie podziękował mieszkańcom Krakowa za wsparcie protestów na Węgrzech oraz przedstawił informacje na temat łamania zasad wolnych wyborów w tym kraju. Mówił o przypadkach znikania protokołów, o likwidacji wolnych mediów przed wyborami oraz o przyjęciu ordynacji wyborczej, która odebrała węgierskiej opozycji możliwość kontrolowania władzy. Pikietę zakończyło wspólne skandowanie hasła „Jarek, Wiktor dwa bratanki, zakujemy ich w kajdanki”.
Źródło: KOD Małopolska


W mediach:
Gazeta Wyborcza Kraków: Protest pod konsulatem Węgier: „Jarek-Victor dwa bratanki, razem zakuć ich w kajdanki!”