Solidarna Europa, bezpieczna Polska

W 68. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich zaśpiewaliśmy w Kielcach „Odę do radości” – po polsku i po ukraińsku. Pogoda nas nie rozpieszczała, ale groźne chmury poczekały z deszczem na koniec naszego śpiewania.
Happening zorganizowaliśmy 23 marca 2025 roku, jak co roku, pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza na kieleckim deptaku. Tym razem hasłem wspólnego śpiewania hymnu Unii Europejskiej – „Ody do radości” – było: „Solidarna Europa, bezpieczna Polska”.
– 25 marca 1957 r., podpisując Traktaty Rzymskie, sześć europejskich państw – Francja, Republika Federalna Niemiec, Włochy, Belgia, Holandia i Luksemburg – stworzyło fundament dzisiejszej Unii Europejskiej. Efektem tego był najdłuższy okres pokoju w historii Europy. Unia Europejska to niezwykły projekt – jedyny taki na świecie. 27 krajów w Europie tworzy wspólnotę. Wspólnotę gospodarczą, wspólnotę w działaniu, ale przede wszystkim wspólnotę wartości – przypomniała prowadząca wydarzenie Lidia Palacz, przewodnicząca Komitetu Obrony Demokracji w regionie świętokrzyskim.
Przypomniała również o agresji Rosji na Ukrainę i toczącej się wojnie. – Dzisiaj, w 68. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, w sposób szczególny chcemy wesprzeć wszystkich tych, którzy działają na rzecz bezpieczeństwa Polski w bezpiecznej Europie. Solidarna Europa to bezpieczna Polska! Chcemy wyrazić naszą wdzięczność i solidarność z Narodem Ukraińskim, który odważnie broni suwerenności Ukrainy oraz całej Unii Europejskiej przed rosyjską agresją – powiedziała Lidia Palacz.
Switlana Stetsenko ze Stowarzyszenia Dom Ukraiński w Kielcach dziękowała za wsparcie i przyłączyła się do śpiewu. „Odę” zaśpiewaliśmy najpierw w wersji polskiej, a następnie po ukraińsku – w czym pomogły kartki z oryginalnym tekstem w cyrylicy oraz zapisem fonetycznym.
Głos zabrała również prezydentka Kielc, Agata Wojda.
Komitet Obrony Demokracji po raz pierwszy zorganizował wspólne śpiewanie „Ody do radości” – finałowej kantaty z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, będącej oficjalnym hymnem Unii Europejskiej – w 2017 roku. Od tamtej pory akcja ta odbywa się co roku w wielu miastach Polski.
Patronat nad tegorocznym wydarzeniem objęli: Prezydentka Miasta Kielce Agata Wojda oraz Wojewoda Świętokrzyski Józef Bryk.
Patronat medialny: Telewizja Świętokrzyska, TVP3 Kielce, Radio Kielce oraz Rekord – Radio Świętokrzyskie.
Współorganizatorzy: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego oraz Dom Ukraiński w Kielcach.