Słońce nad Marszem Równości - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
19013
post-template-default,single,single-post,postid-19013,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Słońce nad Marszem Równości

Kiedy wyszło słońce po deszczowym dniu, tuż przed godziną 14 ruszał I Marsz Równości w Kielcach. Niektórym przeszło przez głowę, że to… cud. Współorganizatorem marszu był świętokrzyski KOD.
Więcej:
https://kielcekod.pl/2019/07/slonce-nad-marszem-rownosci/

Najpierw cudem wydawało się, że do pierwszego Marszu Równości w Kielcach w ogóle dojdzie. Sprawa oparła się nawet w dwóch instancjach sądowych. Ale w sobotę 13 lipca okazało się, że pokojowy marsz nie tylko przeszedł ulicami miasta, nie tylko obyło się bez znaczących ekscesów ze strony prawicowych kontrmanifestantów, to jeszcze wzięło w nim udział znacznie więcej uczestników, niż spodziewali się wcześniej sami organizatorzy. Organizatorzy szacują, że demonstrowało nawet 2,5 tysiąca osób. Demonstrowali pod hasłami tolerancji i poszanowania praw mniejszości, w tym mniejszości seksualnych. Nie obyło się bez uszczypliwego transparentu „B. Wenta na biskupa, nie na prezydenta” pod adresem prezydenta Kielc. Wcześniej Bogdan Wenta odmówił bowiem zgody na marsz, zasłaniając się wydumanymi argumentami rzekomo zagrożonego bezpieczeństwa. Musiał przełknąć porażkę w sądzie, gdzie usłyszał lekcję o poszanowaniu konstytucji i roli władz, w tym władz miasta w zapewnieniu obywatelom realizowania prawa do swobodnego demonstrowania poglądów.
Wśród współorganizatorów marszu był Region Świętokrzyski KOD. Dlaczego włączyliśmy się do tej akcji? – Jako stowarzyszenie mamy bronić demokracji, a prawo do organizowania i udziału w demonstracjach jest fundamentem demokracji, jednym z podstawowych praw człowieka. Podobnie jak równe prawa dla wszystkich, w tym dla mniejszości – tłumaczy Monika Szafraniec, przewodnicząca regionu KOD.
Zanim ruszył marsz, w samo południe w Parku Miejskim rozpoczął się Piknik Integracyjny, na którym stanął również „Tęczowy namiot KOD”. A w marszu wzięła udział platforma przystrojona w znacznej części przez koderów, z tęczowym transparentem i logo KOD.
Członkowie KOD-u byli też w straży marszu.
Oto kilka opinii z profilu świętokrzyskiego KOD na Facebooku:
Róża Thun (europosłanka PO): „Niech wszyscy widzą, jak może być pięknie! Brawo Wy!”
Irena Śnioch: „Brawo, jesteście super”.
Agnieszka Kobryń-Pietrasiewicz: „Brawo Kielce!”
Justyna Kundera: „Było super, kolorowo i pokojowo!!! Brawo Kielce!!!”
Maria Lasia: „Ja też się cieszę, że Kielce zaczynają się otwierać”.

Foto: Dagmara Głodowicz-Mazurek / KOD Świętokrzyski