Rocznica dramatycznych wydarzeń w Kielcach - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
11067
post-template-default,single,single-post,postid-11067,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Rocznica dramatycznych wydarzeń w Kielcach

Wieniec i kwiaty ku czci ofiar pogromu Żydów w Kielcach złożyła delegacja świętokrzyskiego KOD-u w 70. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń.
Uroczystości 70. rocznicy pogromu Żydów w Kielcach odbywały się w niedzielę 3 lipca, pod pomnikiem Menory, obok budynku w miejscu kieleckiej synagogi, pod kamienicą przy ul. Planty 7/9, gdzie zginęła większość ofiar oraz na cmentarzu żydowskim.
— Obawiam się, że w dzisiejszych czasach mogłoby dojść do podobnej zbrodni — mówił pod kamienicą na Plantach Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach, organizator dorocznych uroczystości. Przypomniał ostatnie ataki na uchodźców i obcokrajowców w Polsce, co dowodzi, że w kraju narasta fala nienawiści wobec obcych.
Delegacja Regionu Świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji złożyła wieniec i kwiaty pod tablicą upamiętniająca ofiary tych wydarzeń.
— Nie możemy zapominać, że gdy brakuje demokracji, gdy rządzi dyktatura, rodzi się nienawiść i zło zwycięża — mówi Monika Szafraniec, przewodnicząca Zarządu Regionu Świętokrzyskiego KOD.
W ramach obchodów około 300 osób, kielczanie i liczni goście z zagranicy, wysłuchali przemówień i uczestniczyli w modlitwach przy Memoriale Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata obok dawnej synagogi. Przy ul. Planty 7/9 odczytano nazwiska 42 ofiar tego mordu, a następnie uczestnicy udali się na cmentarz żydowski, gdzie odprawiono wspólne modlitwy.