Rejestracja stowarzyszenia, statut i finansowanie KOD - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
3212
post-template-default,single,single-post,postid-3212,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Rejestracja stowarzyszenia, statut i finansowanie KOD

Komitet Obrony Demokracji

W dniu 5 grudnia odbyło się w Warszawie spotkanie założycielskie stowarzyszenia Komitetu Obrony Demokracji. Na spotkaniu, zgodnie z prawem, stawiło się wymaganych 15 osób (plus kilka więcej) w celu powołania stowarzyszenia. Założyciele wybrali spośród siebie czteroosobowy Komitet Założycielski oraz przyszły Zarząd, który formalnie rozpocznie pracę w dniu zarejestrowania stowarzyszenia, a praktycznie pełni funkcje doradczą dla obecnych władz stowarzyszenia, czyli Komitetu Założycielskiego. Wybrana została również Komisja Rewizyjna do kontrolowania działań Zarządu.
Dwa lub trzy dni później złożyliśmy dokumenty niezbędne do rejestracji stowarzyszenia i jak wszystkie inne podmioty czekamy na rejestrację.
Miesięczny okres nie jest ani czymś dziwnym ani zbyt długim.
Do czasu rejestracji KOD nie zbiera i nie dysponuje żadnymi pieniędzmi. Nie ma żadnych finansów KODu. Jedyne pieniądze, jakimi dysponujemy to kwota z legalnie zorganizowanej zbiórki na portalu zrzutka.pl, na poczet organizacji manifestacji. Zbiórka zorganizowana na potrzeby pierwszej manifestacji była firmowana i rozliczana przez Komitet Społeczny. Mimo potrzeb finansowych nie zdecydowaliśmy się dotychczas na prowadzenie żadnych zbiórek do momentu, gdy jako organizacja, będziemy mogli zatrudnić profesjonalistów do rozliczania pieniędzy.
Podsumowując. Stowarzyszeniem kieruje dziś Komitet Założycielski, wspierany przez przyszły Zarząd i komisje Rewizyjną.
Tytułem uzupełnienia: zbiórka zorganizowana na portalu zrzutka.pl przerosła nasze oczekiwania i zebrane tam pieniądze służą obecnie finansowaniu potrzeb wszystkich regionów. Komitet Społeczny działając dla dobra i na rzecz KOD, po akceptacji zarządu, przekazuje pieniądze poszczególnym regionom na cele związane z działalnością KOD. Podwójne zabezpieczenie w postaci odpowiedzialności własnej członków Komitetu i konieczności uzyskania akceptacji Zarządu gwarantuje prawidłowe wydatkowanie środków.

Jacek Parol