„Raport” z 1936 roku, czyli Tuwim wiecznie żywy - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
3465
post-template-default,single,single-post,postid-3465,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

„Raport” z 1936 roku, czyli Tuwim wiecznie żywy

„Raport” z 1936 roku, czyli Tuwim wiecznie żywy
Dorota Reczek

To jest taka nikczemna niewdzięczność, że nie mam słów. Wprowadzają zmianę, wiadomo jaką, starają się jak mogą, rozdają komu tylko można i kto tylko chce wziąć. Będą podsłuchiwać zgodnie z prawem, a nie jak poprzednio niezgodnie.
Nawet sam nowy komendant policji już będzie mógł być podsłuchiwany, bo zrezygnuje z bizantyjskiego gabinetu, który zbudował sobie jego poprzednik, gdzie podsłuchiwać nie można było.
Taka równość wszystkich obywateli. Nawet minister sprawiedliwości bierze na siebie dodatkowe brzemię i będzie nadzorował prokuraturę, za friko. Ani grosza więcej do pensji za to nie chce.
Popierają rodzinę, bo przecież biorą przykład z bratanków. Telewizja będzie narodowa a nie, (fe) publiczna. (Wiadomo z czym słowo publiczne się kojarzy.) Nie będę nawet takich świństw tu pisać. Jeszcze dzieci przeczytają, na szczęście dopiero, gdy skończą 7 lat, a to już ulga wielka, że nie w niewinnym 6 roku życia. Nauczyciele zwolnieni z godzin karcianych poświęcą się krzewieniu patriotyzmu. Wiadomo – rodzice sami nie nauczą.
Zmieniają politykę kulturalną na narodową, będą kręcić wielkie hollywoodzkie filmy. I co?

O film, panie ministrze,
Obrazili się wachmistrze;
O wiersz, panie generale,
Obrazili się kaprale;
O artykuł w tygodniku –
Ordynansi, panie pułkowniku;
O piosenkę, panie majorze,
Żony sierżantów w Samborze;
W radio była audycja:
Obraziła się policja.
Dalej – studenci
Są do żywego dotknięci;
Dalej, księża z Płockiego
Dotknięci są do żywego.
Następnie szewcy w Kutnie
Obrazili się okrutnie.
Następnie – związek akuszerek
Ma ciężkich zarzutów szereg:
Że to swawolność, frywolność,
Bezczelność, moralna trucizna,
Że w ten sposób ginie ojczyzna!…
…A po za tym – jest w Polsce wolność.

Bo na całe szczęście okazało się, że to wszystko spisek, obca inspiracja i kalanie własnego gniazda. Jak tylko obłożyliśmy słusznym podatkiem banki, to oni nam wbrew.
Obniżyli rating. Nieprzypadkowo tego samego dnia.
Podwyższyli kurs franka i euro w stosunku do złotówki, że o dolarach nie wspomnę. Sfinansowali w ten sposób front przeciw, po prostu.
Tak sobie myślę, że sprowadzili tych uchodźców do Europy też specjalnie, żeby zamknąć przed nami granice, chociaż kto by tam do nich w tej sytuacji epidemiologicznej z własnej chęci jeździł.
Skłócili nas i donieśli do Komisji Europejskiej, żeby na tych pieniądzach, co to z Europy dostajemy słusznie, bo się należą, zaoszczędzić.
A najgorszy to ten Timmermans, co to dostał odznaczenie porządne i zamiast na tym poprzestać, to wziął następne i teraz musi się odwdzięczać za to drugie.
I nawet Obama w swoim ostatnim przemówieniu twierdzi, że to Ameryka jest najważniejsza na świecie i ani słowa o tym, że to my jesteśmy Chrystusem narodów.
Czarna niewdzięczność.