Polonia jest zróżnicowana - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
11099
post-template-default,single,single-post,postid-11099,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Polonia jest zróżnicowana

Mateusz Kijowski

W ostatnich dniach spore poruszenie wywołało nagranie mojej wypowiedzi na temat Polonii. Niestety mam wrażenie, że ci, którzy najbardziej żywiołowo reagują, w ogóle nie wysłuchali tego nagrania.
Zaczyna się ono od stwierdzenia, że „często źle patrzymy na Polonię” a za chwilę, że „Polonia jest bardzo zróżnicowana”. Jest o pewnej części Polonii, która informacje czerpie tylko z wybranych mediów polskich. Oraz o tym, jak apele o nieangażowanie się Polonii w sprawy polskie są krzywdzące dla tych, do których docierają.
Nie ma w mojej wypowiedzi żadnych ocen ani wartościowania ludzi czy postaw. Nigdy też przy żadnej innej okazji nie zajmowałem się wartościowaniem czy ocenianiem ludzi, ich poglądów, sympatii i światopoglądów. Jestem gotowy rozmawiać z każdym i każdego szanuję. Dzień przed tym, z którego pochodzi nagranie, w spotkaniu w Grudziądzu uczestniczyła pani Łucja Śliwa z Otwartego Mikrofonu, na falach swojej audycji radiowej atakująca niezwykle agresywnie również KOD. Rozmawiałem z nią, odpowiadałem na jej pytania, nie odmawiałem jej prawa głosu mimo, że ona nie dopuszcza dialogu z KOD-em.
Nagranie, które wzbudziło tak wielkie emocje, nie zawiera większości stwierdzeń, które pojawiają się w jego „omówieniach”. Do tego jest zmontowane z dłuższej wypowiedzi, która była odpowiedzią na pytania dotyczące wizyty KOD w USA oraz niezwykle krytycznych opinii na temat Polonii amerykańskiej, jakie wielokrotnie były budowane na podstawie wyników wyborów do polskiego parlamentu przeprowadzanych w USA wśród Polonii.
Wszystkich, którzy poczuli się urażeni sytuacją wytworzoną wokół mojej wypowiedzi serdecznie przepraszam. Wyrażam głęboki szacunek dla wszystkich Polaków żyjących poza granicami Polski, którzy aktywnie angażują się w sprawy Polski. A tym, którzy z wielkim trudem i poświęceniem, ryzykując czasem wiele, budują struktury KOD-u w całym świecie, którzy uwierzyli, że możemy wspólnie obronić demokrację w Polsce, serdecznie dziękuję.
I pamiętajmy – KOD łączy, nie dzieli!