PIKODY 15 kwietnia - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
16313
post-template-default,single,single-post,postid-16313,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

PIKODY 15 kwietnia

22.04 odbędą się kolejne PIKODY. Tym razem w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku, Grudziądzu, Wąbrzeźnie i Kowalewie.
Toruń
15.04.Jacek Kraśnicki

Toruń, Łuk Cezara, Piekary 37, 15,04,2018, godzina 12.00 – Pierwszy w tym roku PIKOD Grupy Toruń  zaliczony. Dziękujemy wszystkim aktywnym za udział.

Tematem w miesiącu kwietniu jest Konstytucja, ale przy okazji spotkania z mieszkańcami, turystami, naszymi sympatykami, ale tez zwolennikami „dobrej zmiany” rozdaliśmy mnóstwo ulotek, oraz zaproszeń na czwartkowe spotkanie z Krzysztofem Skibą Zbieraliśmy tez podpisy pod naszymi inicjatywami obywatelskimi, między innymi pod projektem naddania imienia profesora Bartoszewskiego jednemu z rond toruńskich.
Przeprowadziliśmy niezliczone ilości rozmów ze zwolennikami , ale i z sympatykami PiSu. Mimo różnicy zdań dyskusje odbywały się w przyjaznej atmosferze i z reguły kończyły się uściskiem dłoni.
Wzorem poprzednich PIKODów uruchomiliśmy Punkt Wymiany Książek, który jak poprzednio spotkał się z ogromnym zainteresowaniem.
Zapraszamy w niedziele za tydzień w tym samym miejscu i o tej samej godzinie.

Chełmża
15.04 Makary Wiskirski

W niedzielę 15 kwietnia Grupa Lokalna Powiatu Toruńskiego zapoczątkowała realizację ośmiomiesięcznego cyklu tematycznych Punktów Informacyjnych KOD zaplanowanego przez Zarząd Główny Komitetu Obrony Demokracji. W tym dniu nasza czteroosobowa reprezentacja (Wanda Balawender-Czynsz, Ryszard Czynsz, Ryszard Musielak i Makary Wiskirski), powiększona o Zosię, 5-letnią wnuczkę pp. Czynszów, informowała mieszkańców Chełmży o roli i znaczeniu Konstytucji RP.
Rozprowadziliśmy wśród mieszkańców Chełmży kilkaset ulotek tak pochodzących z Centrali, jak i własnego autorstwa. W bonusie dodawaliśmy „Dekodera”. Odbyliśmy kilkadziesiąt rozmów. Rozmowy podejmowały głównie osoby o mocno zdecydowanych poglądach, mówiąc potocznie – za lub przeciw PiS. Z jednej strony padały argumenty typu: „Pan jest chory”, „Lepiej zająłby się Pan rodziną”, „Gdzie byliście, jak PO kradła”. A w drugiej przeważało pytanie „Kiedy z nimi skończycie?”. Nie da się ukryć, że najbardziej liczymy na to, że przekazane materiały uszczkną jakąś grupę osób spośród niezdecydowanych i przesuną ją na stronę prodemokratyczną.
Udało nam się również uzyskać parę podpisów pod inicjatywą ustawodawczą w sprawie flagi Unii Europejskiej.
W potocznej opinii Chełmża uchodzi za specyficzne i trudne środowisko. My przekonaliśmy się po raz setny, że rozmawiać trzeba ze wszystkimi i że zawsze można liczyć na porozumienie z drugim. Cytując klasyka, ojca dyrektora, trzeba siać, siać, siać, … Z radością i nadzieją będziemy wystawiać kolejne PIKODy.

Brodnica
15.04 Andrzej Łoziński
O godzinie 12.00 grupka KODERÓW z Grupy Powiat Toruński pojawiło się w Brodnicy . Miasteczko wyludnione—rozdano (do rąk) kilkanaście zestawów ulotek, Kilkunastu samochodom włożono ulotki za wycieraczki.  Kiikadziesiąt zestawów.ułożonych rozpowszechniono…  w kościele. Między mszami oczywiście. Kilkanaście „poszło” też na stacji benzynowej. Ogólne wrażenie:marazm, bezruch i malego zainteresowania… Ale jeśli się nie zacznie to zainteresowanie sienie pojawi.
A.Łoziński
Włocławek
Elżbieta Wesołowska, 18.04.2018

15 kwietnia, godz.12.00, Pl. Wolności – KOD Włocławek rozpoczął serię comiesięcznych, cyklicznych PiKODów. Hasło przewodnie pierwszego z nich – Kwiecień miesiącem Konstytucji. Wyposażeni w egzemplarze Konstytucji oraz inne materiały edukacyjne nie tylko czekaliśmy pod charakterystycznym kodowskim namiotem na włocławian ale wychodziliśmy im naprzeciw. Odbyliśmy kilka ciekawych dyskusji, nie zawsze miłych i przyjemnych, ale ogólnie możemy uznać, że – poza obojętnością – spotykaliśmy się raczej z sympatią. Z nową energią przystępujemy do wiosennych PiKODów. Mamy nadzieję, że nasz namiot na stałe wpisze się w krajobraz włocławskiego Placu Wolności. Następne spotkanie planujemy 2 maja – będzie to nasz lokalny PiKOD, który organizujemy już po raz trzeci, tradycyjnie w Święto Flagi. Natomiast 20 maja, w ramach ogólnopolskiej akcji, zapraszamy na PiKOD pod hasłem „Maj – miesiąc Unii Europejskiej”. Do zobaczenia na Pl. Wolności.

oto E. Wesołowska, E. Cięgowska
Grudziądz

Relację przygotował Bernard Gajewski 15.04
Niedziela 15 kwietnia,godzina 14.00
Rynek grudziądzki.Przemieszczające się grupki spacerowiczów.Niewielka reprezentacja
Kodowców z Grudziądza i Regionu próbuje zainteresować przechodniów i odpoczywają-
cych na ławkach materiałami dotyczącymi istoty,znaczenia i obrony Konstytucji Rzeczy-
pospolitej.
Postawy obywatelskie zróżnicowane,raczej wstrzęmiężliwe,podobne zainteresowanie
przekazywanymi materiałami.Dominują osoby starsze.
Kropla drąży skałę.Może kolejne spotkania wzbudzą większe zainteresowanie sprawami,
wobec których nie powinno się być obojętnym i zdystansowanym.
                    Bernard Gajewski

Źródło:  KOD Kujawsko-Pomorskie