Pikieta "KONSTYTUCJA — niezależne sądy, uczciwe wybory" - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
29821
post-template-default,single,single-post,postid-29821,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Pikieta „KONSTYTUCJA — niezależne sądy, uczciwe wybory”

W comiesięcznej pikiecie w obronie praworządności, tym razem pod hasłem „KONSTYTUCJA — niezależne sądy, uczciwe wybory”, wzięli udział członkowie i sympatycy Komitetu Obrony Demokracji oraz Stowarzyszenia IUSTITIA. Demonstranci spotkali się w piątek 17.03.2023 pod Sądem Okręgowym w Kielcach.

Demonstrację otworzyła Lidia Palacz, przewodnicząca regionu świętokrzyskiego KOD, która ostrzegała przed skutkami przejęcia przez PiS wszystkich instytucji kontroli wyborów. – Państwo PiS już kontroluje proces wyborczy, a właśnie podpisana przez prezydenta nowelizacja kodeksu wyborczego stwarza dodatkowe możliwości. Na przykład Okręgowe Komisje Wyborcze nie muszą się składać z sędziów, teraz wystarczy tylko wykształcenie prawnicze — zauważyła.
Nawiązała też do fali hejtu w państwowych mediach, po której tragicznie zginął nastoletni syn opozycyjnej posłanki Magdaleny Filiks. – W walce politycznej media partyjne nie mają żadnych zahamowań. Mieliśmy tego przykład ostatnio, gdy w bezprecedensowy sposób, z premedytacją ujawniono dane ofiary przestępstwa pedofilii tylko po to, by uderzyć w opozycję — mówiła.
Lidia Palacz wezwała do dalszej walki o praworządność: – Musimy cały czas wspierać sędziów niezawisłych, odważnych, którzy ryzykując szykany i represje ze strony władzy, swoją postawą przywracają nam wiarę w Polskę demokratyczną, praworządną.
Głos zabrali również przedstawiciele KOD — Włodzimierz Magdziarz, Katarzyna Siwiec, Krzysztof Palacz, mecenas Edward Rzepka oraz szef ugrupowania Polska 2050 w regionie Rafał Kasprzyk.
Na zakończenie Lidia Palacz poinformowała o sukcesie członkini Zarządu Regionu Świętokrzyskiego KOD Aliny Bunzel, która w drugiej edycji 16 Liderek Równości została mianowana przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet oraz Ambasadę Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej do tytułu Liderka Równości woj. świętokrzyskiego za działalność na rzecz równouprawnienia płci, oraz praw kobiet, zaangażowanie wsparcia w lokalnej społeczności i nierzadko ogromnej odwagi.