Piękny "Czarny Wtorek" w Opolu - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
13952
post-template-default,single,single-post,postid-13952,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Piękny "Czarny Wtorek" w Opolu

W deszczowe wtorkowe popołudnie rozpoczęła się Wielka Zbiórka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Pod namiotem na placu Wolności stanęły opolskie organizatorki Czarnego Protestu, wspierane przez grupę działaczy opolskiego KODu, a także osoby z Inicjatywy Polska oraz partii Razem.

Od początku atmosfera była wspaniała, a pomimo kiepskiej pogody zainteresowanie namiotem rosło. Powoli wokół rósł tłumek Opolan. Mnóstwo osób podchodziło, aby wyrazić swoje poparcie i złożyć podpisy pod nowym projektem ustawy Ratujmy Kobiety. Podchodziły osoby starsze, w średnim wieku, było również wiele młodych kobiet i dziewczyn, pięknych, świadomych swojej wartości, mądrych i zdeterminowanych. Często kobiety były wspierane przez swoich mężów, partnerów, chłopaków…. Na twarzach niektórych dziewczyn pojawiły się czarne wyrysowane grubą kredką krechy – symbol ich determinacji i gniewu. Pojawiły się gwizdki, głośna muzyka wyrażająca bunt kobiet, okrzyki. A wszystko to przy akompaniamencie jednostajnego głosu kilku smutnych panów z ruchu prolife, którzy ustawili swoje drastyczne bilbordy – tzw. kontrdemonstrację – po drugiej stronie placu. Nie byli jednak w stanie ze swoim przekazem przebić się przez tłum sympatyków Czarnego Protestu, szczególnie gdy rozpoczęły się płomienne przemówienia młodych przedstawicielek i przedstawicieli środowisk feministycznych i prodemokratycznych, przerywane spontanicznymi okrzykami i niezwykle entuzjastycznie przyjmowane przez uczestników. Z dumą patrzyłam na młodych – świadomych o co walczą, pragnących wolności, miłości i normalnego życia, pragnących wychowywać swoje dzieci bez traumy i opresji. Ich nieskrywane i prawdziwe emocje przyjęte były przez nas z dużym wzruszeniem.
Z podziwem trzeba powiedzieć, że mamy pokolenie, które urodziło się wolne i tej wolności nie da sobie odebrać!
Jestem dumna, że możemy ich w tym wspierać.
Gratulacje i podziękowania dla organizatorki – Iwony Gałązki z OSK i jej koleżanek, osób wspierających oraz Opolanek i Opolan, którzy stawili się tłumnie i wsparli projekt ustawy swoim podpisem. Wspaniale było uczestniczyć w tym wydarzeniu!
Małgorzata Besz – Janicka
fot. Barbara Skórzewska, Yola Fontenelle