Oświadczenie ws. poprawki Senatu umożliwiającej neosędziom kandydowanie do KRS - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
33338
post-template-default,single,single-post,postid-33338,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Oświadczenie ws. poprawki Senatu umożliwiającej neosędziom kandydowanie do KRS

Oświadczenie z dn. 13.05.2024 r.

Komitet Obrony Demokracji stanowczo sprzeciwia się przyjętej przez Senat RP poprawce do ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która umożliwia kandydowanie do KRS wadliwie powołanym sędziom.

O wadliwości ich powołania świadczą orzeczenia sądów europejskich, Sądu Najwyższego, sądów administracyjnych i powszechnych. Ta poprawka legitymizuje ich status, jak i działania neoKRS, zrównuje ich ze statusem sędziów powołanych legalnie, co może skutkować w przyszłości trudności w ich weryfikacji.

Ewentualna obecność neosędziów w nowo powołanej KRS grozi pogłębieniem chaosu w sądownictwie.

Apelujemy do Sejmu RP o odrzucenie poprawki Senatu i podjęcie jak najszybszych prac nad kompleksową regulacją statusu neosędziów – sędziów mianowanych lub awansowanych przez KRS po 2017 r., zgodnie z zaleceniami Komisji Weneckiej.

Nie uznajemy argumentu groźby weta prezydenta Andrzeja Dudy dla całej ustawy.

Praworządność to trudne, wymagające zadanie. Praworządność wymaga wierności zasadom, które nie podlegają negocjacjom i nie ulegają szantażom.

 

Zarząd Komitetu Obrony Demokracji