Oświadczenie KOD ws. zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
28966
post-template-default,single,single-post,postid-28966,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Oświadczenie KOD ws. zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym

Dzisiaj na stole leży wybór pomiędzy tymi wartościami i polityczną decyzją. Pamiętajcie, że w Waszym ślubowaniu przysięgaliście „przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”. My będziemy pamiętać – całe oświadczenie Zarządu Komitetu Obrony Demokracji poniżej.

Dzisiaj kolejny kluczowy dzień dla walki o przywrócenie praworządności w Polsce. Na stole leży sejmowy druk nr 2870 zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym, który ma rzekomo sprostać zdaniem wnioskodawców wymaganiom Komisji Europejskiej i doprowadzić do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy.
To bzdura.
Spełnienie tych wymagań to trzy kamienie milowe, proste w zrozumieniu nawet dla laika:

  1. Likwidacja Izby Dyscyplinarnej — teraz Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN i zastąpienie jej obowiązków przez nowy organ.
    Ta ustawa przekazuje te obowiązki Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu, co jest niezgodne z Konstytucją RP i sparaliżuje NSA.
  2.  Reforma systemu dyscyplinarnego sędziów gwarantująca niezależność ich oceny.
    Ta ustawa tego nie gwarantuje, a jednocześnie utrzymuje w mocy zapisy tzw. ustawy kagańcowej, która grozi niezwisłym sędziom karą usunięcia z zawodu.
  3.  Przywrócenie do pracy sędziów, którzy zostali odsunięci przez orzeczenia nieuznawanej izby SN.

Nic się w tej sprawie nie stało, a ta ustawa nie tylko tego nie gwarantuje, ale, utrzymując w mocy „ustawę kagańcową”, pozwala na dalsze represje wobec niezawisłych sędziów.
Usunięcie z polskiego porządku prawnego „ustawy kagańcowej” jest warunkiem koniecznym wypełnienia kamieni milowych. Kluczowym w tej sprawie jest fakt udziału upolitycznionej neo-KRS w procesie powoływania sędziów, bo prowadzi do naruszenia prawa do bezstronnego sądu.

Panie Posłanki i Panowie Posłowie — nie lękajcie się!
Nie można łatać praworządności pseudoustawami, które łamią Konstytucję.
Wasze poprawki zostały odrzucone. Walczyliście o nie, ale teraz już przecież wiecie, że chodzi tylko o Waszą legitymację dla kłamstwa, pogardy dla prawa i fikcyjnych starań o unijne środki.
Nie idźcie tą drogą. Porzućcie strach przed oskarżeniami o odrzucenie funduszy KPO. Te obelgi i tak padną — nic na to nie poradzicie, a ważniejsza jest obrona wartości, które podzielamy, czyli głosowanie zgodne z Konstytucją i polską racją stanu.

Od siedmiu lat stoimy wspólnie w obronie łamanej praworządności, łamanej Konstytucji i nie wolno teraz tego zepsuć. Nie pozwólcie na tworzenie kolejnych narzędzi paraliżu polskiego sądownictwa, nie bierzcie udziału w łamaniu prawa, które tylko udaje jego naprawianie, bo przed nami wszystkimi najważniejszy od ponad trzydziestu lat rok, czas decydujący o przyszłości Rzeczypospolitej, której odbudowa zależeć będzie od wzajemnego zaufania i wiary we wspólne wartości.
Dzisiaj na stole leży wybór pomiędzy tymi wartościami i polityczną decyzją.

Pamiętajcie, że w Waszym ślubowaniu przysięgaliście „przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”.
My będziemy pamiętać.

Zarząd Komitetu Obrony Demokracji
13.01.2023