Oświadczenie KOD w sprawie oświadczenia minister Edukacji Narodowej (13.07.2016) - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
11085
post-template-default,single,single-post,postid-11085,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Oświadczenie KOD w sprawie oświadczenia minister Edukacji Narodowej (13.07.2016)

Komitet Obrony Demokracji

Jako Komitet Obrony Demokracji jesteśmy oburzeni i w najwyższym stopniu zaniepokojeni wypowiedzią Pani Minister Edukacji Narodowej w programie „Kropka nad i”, wyemitowanym w dniu 13.07.2016 r. Wystąpienie obnażyło słabe strony Pani Minister – brak elementarnej wiedzy z zakresu historii naszego kraju.
Kłamliwe wypowiedzi na temat mordu w Jedwabnem i Pogromu Kieleckiego cofają polską debatę historyczną o dziesięciolecia. Wypowiedzi Pani Minister szkalują dobre imię Polski za granicą, a także niweczą dorobek polskich historyków i polityków, dążących do poprawienia stosunków polsko – izraelskich. Burzą opinię o Polsce, jako kraju otwartym na dialog, dążącym do prawdy, umiejącym obchodzić sie z czarnymi kartami historii.
W naszej opinii osoba, która ma tak duży wpływ na system edukacji w Polsce powinna dawać swoją osobą przykład, a nie jak to miało miejsce w programie manipulować oceną historycznych faktów, burząc w ten sposób opinie o Polsce jako kraju otwartym na dialog, dążącym do prawdy historycznej, umiejącym obchodzić się z czarnymi kartami naszej historii.
Jednocześnie wypowiedzi te wskazują jednoznacznie na kierunek, w  którym będą przebiegały prace nad rozszerzeniem podstawy programowej historii w szkołach. Każdy, komu zależy na poszanowaniu naszej narodowej przeszłości, również tej niewygodnej, na tym aby młodzież w szkole otrzymała rzetelną wiedzę na jej temat, powinien z całą mocą zaprotestować przeciwko rażąco fałszywym, publicznym wystąpieniom oraz powierzaniu ich autorom tak odpowiedzialnych funkcji, jak kierowanie Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Celem KOD jest obrona demokracji, wolności i równości. Demokracja zaś nie może mieć miejsca, gdy w politycznych rozgrywkach wykorzystywane są kłamstwa i nieprawdy. Dlatego będziemy śledzić każdą wypowiedź polityków i urzędników, i w razie konieczności je dementować. Naszym zdaniem rzetelna, niezmanipulowana wpływami politycznymi, i po prostu zgodna ze stanem faktycznym wiedza jest podstawą dla tworzenia świadomego społeczeństwa.

Zarząd Główny KOD