Opole: Wolne media obronimy! - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
24256
post-template-default,single,single-post,postid-24256,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Opole: Wolne media obronimy!

– My, wolni ludzie wychodzimy na ulicę, aby bronić naszego prawa do prawdy.
I wygramy, bo właśnie tak rodzi się solidarność i budzi się nadzieja. A trzęsą się portki pętakom — Relacja Małgorzaty Besz – Janickiej z demonstracji „Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska” 10 sierpnia 2021 w Opolu.

To był fantastyczny dzień! Dziękuję Wam serdecznie za tak liczne przybycie, za wielką solidarność, determinację i olbrzymią dawkę pozytywnej energii! Fantastycznie było stanąć z Wami, Wolnymi Ludźmi — obywatelkami i obywatelami Wolnego miasta Opola we wspólnej sprawie obrony wolnych mediów i wolności słowa. Ten protest połączył nas wszystkich — różne środowiska, różne profesje, różne pokolenia. Byli z nami sędziowie i adwokaci, były niezależne dziennikarki i dziennikarze, nauczyciele, studenci i uczniowie. Byli również bohaterowie pierwszej „Solidarności” z opolskiej antykomunistycznej opozycji, a także przedstawiciele obecnych ruchów obywatelskich i organizacji pozarządowych oraz partii politycznych. Ale przede wszystkim byliście Wy — wolne obywatelki i obywatele!
Wielkie podziękowania dla wszystkich mówców, a było ich bardzo wielu, zarówno niezależnych sędziów, adwokatów, dziennikarzy, bohaterów antykomunistycznej opozycji, fantastycznych młodzieżowych aktywistów, polityków jak i wolnych obywateli. Katarzyna Kałwak, Andrzej Czyczyło, Bogusław Mrukot, Jolanta Jasińska – Mrukot, Natalia Okos, Michał Branicki, Janusz Wójcik, Piotr Kirstein, Jacek Różycki, Maciej Rauhut, Maciej Kruszka, Andrzej Sieradzki, Waldemar Hartman, Adam Gomoła, Robert Węgrzyn, Michał Kalinowski, Amadeusz Hoffman, Bogdan Czarnecki, Piotr Gosztyła — dziękuję, byliście wspaniali!
Panu Redaktorowi Krzysztofowi Zyzikowi, odwołanemu niedawno redaktorowi naczelnemu „Nowa Trybuna Opolska NTO” dziękuję za przysłany z zagranicy piękny tekst, który miałam przyjemność odczytać i który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem!
To był ważny, bardzo liczny, ogólnopolski protest. Ta zła władza zrobiła już nam przecież wiele złych rzeczy. Ukradła nam nasze państwo — zniszczyła trójpodział władzy, represjonuje niezależnych sędziów, prześladuje różne grupy społeczne, ogranicza nasze prawo do pokojowych protestów, podeptała konstytucję i praworządność, okrada nas w dzień i w nocy. A teraz chce nam odebrać wolne media, a więc prawo do informacji i do prawdy.
Bez prawdy, bez wolnych mediów nie będzie wolnych wyborów, które mogłyby odsunąć PiS od władzy. Dla PiS zwycięstwo kłamstwa jest więc niezbędne do przetrwania. A dla społeczeństwa demokratycznego warunkiem przetrwania jest prawda. I o to właśnie toczy się ta walka. Dlatego my, wolni ludzie — wychodzimy na ulicę, aby bronić naszego prawa do prawdy. I wygramy, bo właśnie tak rodzi się solidarność i budzi się nadzieja. A trzęsą się portki pętakom.

Małgorzata Besz – Janicka

Zdjęcia: Leszek Myczka, Barbara Skórzewska, Jacek Różycki, Monika Ciemięga, Halina Juszczak, Honorata Łukawska, Adrian Sobek