Opole solidarne z represjonowanymi sędziami - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
28284
post-template-default,single,single-post,postid-28284,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Opole solidarne z represjonowanymi sędziami

W Opolu po raz kolejny upomnieliśmy się o niezależnych i odważnych Sędziów, bezprawnie odsuniętych od orzekania przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną. Wciąż nie przywrócono do pracy czterech sędziów.

18.10.2022 r. pod Sądem Okręgowym w Opolu, oprócz grupy stałych uczestniczek i uczestników naszych comiesięcznych protestów w obronie represjonowanych sędziów, pojawili się goście z różnych miast – Monika z Kluczborka, Joanna z Bytomia (obecnie już na stałe w Opolu), a nawet Janek z Żywca!
Były również z nami nasze Sędzie z opolskiej Iustitii – Monika Ciemięga i Katarzyna Kałwak, która specjalnie przyjechała do nas z Olesna.
Przypomnieliśmy o przypadającej dzień wcześniej 17 października 2022 – 25. rocznicy wejścia w życie naszej ustawy zasadniczej — Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej — Konstytucji wielokrotnie łamanej przez obecnie rządzących, jednak tak bardzo ważnej i cennej dla nas — obywatelek i obywateli. Konstytucji zapewniającej ochronę naszych praw.
Po raz kolejny upomnieliśmy się o niezależnych i odważnych Sędziów, bezprawnie odsuniętych od orzekania przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną. Wciąż nie przywrócono do pracy 4 sędziów:
– Igor Tuleya (SO w Warszawie) – zawieszony przez izbę dyscyplinarną 18 listopada 2020.
– Maciej Ferek (SO w Krakowie) – zawieszony przez nielegalną izbę dyscyplinarną 16 listopada 2021.
– Piotr Gąciarek (SO w Warszawie) – zawieszony przez izbę dyscyplinarną 24 listopada 2021.
– Krzysztof Chmielewski (SO w Warszawie) – zawieszony przez izbę dyscyplinarną 5 stycznia 2022.
Tymczasem nałożone na Polskę z tego powodu kary za niewykonanie zabezpieczenia TSUE wynoszą już obecnie ok. 350 mln EUR, czyli ok. 1,75 mld zł. Co więcej, w związku z problemami polskiego rządu z praworządnością, nasz kraj do tej pory nie otrzymał z Unii Europejskiej 58 mld EUR z KPO, a dodatkowo zagrożony jest również fundusz spójności w wysokości 75 mld EUR.
Gdy rządzący idą w zaparte, pogłębiając chaos prawny, nie wykonując prawomocnych wyroków sądów polskich i europejskich, obsadzając sądy coraz większą liczbą upolitycznionych neo-sędziów, wciąż duża grupa odważnych i niezależnych sędziów, wiernych złożonej przysiędze, nie zważając na represje, staje odważnie w obronie praworządności i orzeka zgodnie ze swoim sumieniem, Konstytucją i prawem europejskim. A my, obywatelki i obywatele – wspieramy ich i upominamy się o ich prawa.
Jak powiedziała Sędzia Katarzyna Kałwak, niezwykle ważne jest uświadamianie osobom obojętnym i niezorientowanym, jak ważna jest praworządność i wolne sądy, broniące każdego i każdej z nas przed nadużyciami i opresją ze strony władzy i w starciu z całym aparatem państwa. I w tej misji powinniśmy, jako aktywne obywatelki i obywatele działać wspólnie z odważnymi i niezależnymi sędziami, prowadzącymi wielką edukacyjną pracę w społeczeństwie.
Bo gdy zarówno obywatele, jak i sędziowie połączą swoje siły, nieuchronnie nadejdzie dzień, gdy rządy prawa zostaną w Polsce przywrócone, krzywdy naprawione, a nasz kraj powróci do rodziny państw demokratycznych i praworządnych w Unii Europejskiej.

Małgorzata Besz – Janicka