Opole solidarne z represjonowanym sędziami - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
26886
post-template-default,single,single-post,postid-26886,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Opole solidarne z represjonowanym sędziami

Umówiliśmy się na ostatnie spotkanie pod opolskim sądem, za czas jakiś, aby wypić wspólnie szampana, gdy powróci w Polsce praworządność — relacja z majowej pikiety w obronie niezależnych sądów.

Jak co miesiąc, 18.05.2022 spotkaliśmy się pod opolskim Sądem Okręgowym, aby w Dniu Solidarności z Represjonowanymi Sędziami symbolicznie okazać nasze wsparcie i determinację w obronie niezależności polskich sądów. Ale także, aby spotkać sprawdzonych przyjaciół, z którymi wspólnie stoimy pod tym sądem już od 5 lat. Wiele się przez ten czas zmieniło, na pewno nie na lepsze, ale wciąż jesteśmy i wciąż jeszcze są wolne sądy i niezależni sędziowie!
Od kilku dni słyszymy rządowe szumne zapowiedzi o rzekomym odblokowaniu pieniędzy z KPO dla Polski, pomimo niespełnienia warunków postawionych polskiemu rządowi przez Komisję Europejską w sprawie praworządności. Trzeba jednak oddzielić fakty od pisowskiej propagandy.
Niezależnie od trwających negocjacji zapisów KPO, warunkiem uruchomienia wypłaty pieniędzy dla Polski będą nie deklaracje na papierze, ale realna likwidacja nielegalnej izby dyscyplinarnej wraz z wykluczeniem z SN grupy osób tam „orzekających”, realna zmiana na niezależny systemu dyscyplinowania sędziów, w tym anulowanie tzw. ustawy kagańcowej i równie realne przywrócenie do pracy sędziów zawieszonych przez izbę dyscyplinarną.
A tymczasem… Wciąż mamy sześciu niezależnych sędziów bezprawnie odsuniętych od orzekania, w tym Pawła Juszczyszyna, którego zawieszenie trwa już 2 lata i 3 miesiąca oraz Igora Tuleyę, nieorzekającego od półtora roku. Wciąż działa izba dyscyplinarna, pomimo zabezpieczenia TSUE, a kary za jej funkcjonowanie idą w setki milionów euro.
Rządzący nie dbają nawet o pozory dobrej woli wobec Komisji Europejskiej. Właśnie większość parlamentarna powołała w niekonstytucyjnej procedurze Krajową Radę Sądowniczą, czyli tzw. neo-krs bis na kolejną 4-letnią kadencję. Do rady weszli skompromitowani sędziowie i neosędziowie powiązani ze Zbigniewem Ziobrą, którzy za awanse i apanaże sprzedali honor i niezależność sędziowską, wykazując się skrajnym podporządkowaniem i służalczością wobec władzy. Wśród nich znalazło się 11 członków poprzedniej, skompromitowanej neo-krs, w tym trzy osoby z hejterskiej grupy Kasta/Antykasta, które uczestniczyły w „zbieraniu haków” i prześladowaniu niezależnych sędziów.
Tym bardziej należy więc docenić wielki wysiłek i wyrzeczenia odważnych i zdeterminowanych niezależnych Sędziów, którzy uparcie trzymają się prawa europejskiego i Konstytucji, nie poddając się presji i szykanom. Tym bardziej trzeba docenić wielką pracę IUSTITIA Stowarzyszenie Sędziów Polskich, działającego intensywnie w obronie praworządności.
” Nasza” opolska sędzia Monika Ciemięga, która co miesiąc spotyka się z nami pod opolskim sądem, przekazała nam dzisiaj podziękowania od Igora Tuleyi, dla którego nasza symboliczna obecność na sądowych protestach jest ważna i pomaga mu przetrwać ciężki czas. Sędzia Igor przekazał nam również słowa otuchy – bo to już przecież ostatnia prosta!
Też w to wierzymy, bo przecież bez tej wiary by nas tutaj nie było. O tym samym mówił też nasz niezastąpiony adwokat Jacek Różycki. I umówiliśmy się na ostatnie spotkanie pod opolskim sądem, za czas jakiś, aby wypić wspólnie szampana, gdy powróci w Polsce praworządność.
Z całego serca dziękuję wszystkim wyjątkowym Wolnym Ludziom, którzy byli dzisiaj z nami!

Małgorzata Besz-Janicka

Zdjęcia: Leszek Myczka, Honorata Lukawska, Barbara Skórzewska