Opole. 24 lutego 2023 - Rok wojny - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
29587
post-template-default,single,single-post,postid-29587,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Opole. 24 lutego 2023 – Rok wojny

Opolski wiec poparcia dla walczącej Ukrainy 24 lutego 2023 roku zgromadził na Placu Wolności setki osób. Relacja Małgorzaty Besz – Janickiej, przewodniczącej Regionu Opolskiego Komitetu Obrony Demokracji.

”Хай живе вільна Україна! Niech żyje Wolna Ukraina!”. Te słowa powtarzaliśmy w ten wieczór wielokrotnie wraz z moimi ukraińskimi przyjaciółmi. Wieczór trudny, bardzo emocjonalny, ale tak niezwykle wspólnotowy dla polsko – ukraińskiej społeczności. Dający poczucie wzajemnego wsparcia i nadziei na ostateczne zwycięstwo.
Dobrze było Was widzieć razem, na naszym Placu Wolności, kiedy znowu mogliśmy sobie powiedzieć o przyjaźni, solidarności i dumie z wolnej, bohaterskiej Ukrainy i gościnnej, otwartej Polski.
Dziękuję Wam, wspaniałe ukraińskie dziewczyny, które miałam okazję poznać w działaniu i ich codziennej walce tutaj, w Opolu.
Dla mnie te właśnie uchodźczynie, piękne, mądre, aktywne kobiety — Alla Krekotnieva, Iryna Kostiuk, Luda, Lika, Lesia, Julia i wiele, wiele innych — które swoją wojenną traumę przekuwają w działanie, organizując na miejscu pomoc dla walczącej Ukrainy, wspierając swoich rodaków tutaj, dbając o własne rodziny i nieustannie aktywizując nas — Polki i Polaków do wsparcia ich Ojczyzny – to właśnie One są dla mnie największymi Bohaterkami! Dziękuję Wam i wspierającym Was mężczyznom za te niezwykłe wzruszenia tego wieczoru, za podzielenie się z nami swoimi osobistymi przeżyciami, swoją rozpaczą, lękiem o bliskich, cierpieniem, ale też swoją olbrzymią determinacją, patriotyzmem i odwagą. Dziękuję Wam, że tak jak cała walcząca, niezłomna i bohaterska Ukraina, dajecie nam tę niesamowitą nadzieję, że świat kiedyś będzie lepszy i dobro zwycięży nad złem.
Pamiętam dokładnie, jak pewnie każda, każdy z nas, ten dzień rok temu, gdy zawalił się nasz w miarę bezpieczny świat. Wracałam wtedy z Krakowa, kontaktując się ze wszystkimi przez telefon, aby wieczorem spotkać się razem w Opolu na naszym Placu Wolności. Pamiętam ten strach przed najbliższą przyszłością, obawy, że Ukraina upadnie, że za chwilę rozpocznie się trzecia wojna światowa o niewiadomych konsekwencjach. Ten strach paraliżował nie tylko zwykłych ludzi, ale i światowych przywódców.
Ale to Wy przełamaliście ten strach swoim bohaterskim oporem wobec najeźdźcy, chociaż ofiara narodu ukraińskiego była i jest olbrzymia. Serce pęka, gdy giną najlepsi Synowie i Córki Waszego narodu, gdy bestialstwo, tortury i gwałty dotykają ludność cywilną, gdy jesteśmy świadkami rosyjskiego terroru i zbrodni ludobójstwa.
A teraz, gdy Wasz heroizm i determinacja przekonały i zjednoczyły świat do jak najszerszej pomocy dla ukraińskiej armii, do dostarczania Waszym wojownikom najnowocześniejszego uzbrojenia, chce się krzyczeć – bądźcie zdecydowani, róbcie to szybciej, bo każdy dzień to śmierć kolejnych niewinnych ludzi.
Gdy Joe Biden w swoim znakomitym przemówieniu 21 lutego w Warszawie mówi o zjednoczeniu świata przeciwko barbarzyńskiej, terrorystycznej Rosji, bo tyran, dyktator rozumie tylko słowo NIE, przypominam, że wcześniej NIE powiedzieli obrońcy Wyspy Węży – „russkij wojennyj karabl…”
To Wy, Ukraińcy i Ukrainki, przypomnieliście sytej, pozornie bezpiecznej Europie i całemu wolnemu światu, jak ważne są nasze wartości — demokracja, wolność, i prawa człowieka — za które jesteście gotowi walczyć i umierać. Że złudne poczucie bezpieczeństwa, spokoju i dobrobytu, które uśpiło czujność Europy, w każdej chwili może obrócić się w pył i proch. I że jeśli nie będziemy uważni, zjednoczeni i solidarni w obronie tych wartości, za chwilę możemy za nie zapłacić najwyższą cenę.
Dziękuję Wam, Ukrainkom i Ukraińcom za Wasz heroizm, Waszą walkę i olbrzymią inspirację dla nas wszystkich.
Dziękuję Alli i Irze za wspaniałe poprowadzenie tej uroczystości, władzom Miasta Opola za wsparcie i pomoc organizacyjną, Zbigniewowi Bujakowi, wielkiemu ambasadorowi sprawy ukraińskiej od wielu lat za wspaniałe i niezwykle pouczające przemówienie, dziękuję wszystkim wolontariuszom i wolontariuszkom, którzy pomagali przy organizacji i podzielili się z nami swoimi doświadczeniami.
Wielkie podziękowania dla wszystkich Opolanek i Opolan różnych narodowości — polskiej, ukraińskiej, niemieckiej, śląskiej — że mogliśmy w tym dniu być razem i wzajemnie się wspierać!
Слава Україні!

Zdjęcia: Leszek Myczka, Jacek Różycki