Ogólnopolska Literiada w Łodzi, Sieradzu i Zgierzu - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
13197
post-template-default,single,single-post,postid-13197,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Ogólnopolska Literiada w Łodzi, Sieradzu i Zgierzu

ŁÓDŹ

10 minutowy reportaż z przebiegu ogólnopolskiej literiady w Łodzi dnia 10 września 2017 r.

Dzisiejsze popołudnie spędziliśmy w bardzo dużym gronie – nie dla wszystkich wystarczyło liter i zajęcia. Razem z nami w podobny sposób spędzało niedzielne popołudnie wiele osób w całym kraju. Podobna Literiada została zorganizowana w kilkudziesięciu miastach Polski. W kilkudziesięciu miastach w niedzielne popołudnie przypomnieliśmy członkom partii rządzącej o Konstytucji RP, notorycznie przez nich łamanej.
W Łodzi przyszliśmy na Podpisie z napisem „Konstytucja to my” i flagami Polski i Unii Europejskiej, jak w innych polskich miastach. Kilka razy wysłuchaliśmy przepięknego tekstu Preambuły w wykonaniu Jerzego Radziwiłowicza. Na początku towarzyszył nam hymn Unii Europejskiej, a na koniec zaśpiewaliśmy hymn Polski. Cieszyły reakcje publiczności – od zainteresowania, po aprobatę i radość. Wrócimy za tydzień, bo warto!


Kasia Witek / Espresso Nowiny: Jarosław Płuciennik / zdjęcia Madosia Michalska
 

SIERADZ

Literiada na sieradzkim Rynku była okazją do spotkania się spacerowiczów, którzy brali udział w lipcowych protestach pod sądem w Sieradzu.
Rozpoczęliśmy od Ody do radości i przeczytania preambuły.
Napis KONSTYTUCJA wzbudził duże zainteresowanie i w trakcie akcji otrzymywaliśmy wyrazy poparcia.
Na zakończenie zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego.


Wiktor Idzikowski / zdjęcia Wiktor Idzikowski oraz Zbigniew Pawlak
 
 

ZGIERZ

10 września o godzinie 15.00 w Zgierzu przy najbardziej uczęszczanej drodze krajowej nr 1 oraz naprzeciwko poselskiego biura posła PiS Marka Matuszewskiego, zgierzanie, przy wsparciu regionalnej grupy Błysk Budzik i paru łodzian, przeprowadzili akcję typu flash mob w ramach ogólnopolskiej akcji Literiada.
Frekwencja była bardzo duża, zdecydowanie przekroczyła magiczną liczbę 15. Tyle osób potrzeba było, aby wystarczyło rąk do trzymania liter tworzących napis: „Konstytucja to my”.
Byliśmy jednak przygotowani na każdą ewentualność. Mieliśmy ze sobą flagi: polskie i unijne, tabliczki z napisami „Konstytucja” czy „Spacerowicze” a zatem osoby, dla których nie wystarczyło liter nie próżnowały. Wśród uczestników były kobiety i mężczyźni, starzy i młodzi. Nie brakło też przedstawicieli partii politycznych.
Piotr zapewnił nam znakomite nagłośnienie a dwóch młodych uczestników robiło zdjęcia.
Literiada wzbudziła duże zainteresowanie, głównie wśród kierowców i pasażerów przejeżdżających aut, bo przechodniów o tej porze niestety nie było zbyt wielu.
Niewykluczone, że akcja zostanie kiedyś powtórzona, bo bardzo się podobała.


Ewa Kruszyńska / zdjęcia: Aleksander Kruszyński
Źródło: http://kod-lodzkie.pl/ogolnopolska-literiada-lodzi-sieradzu-zgierzu/