Ochojska w Opolu: Jesteś ważny - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
30475
post-template-default,single,single-post,postid-30475,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Ochojska w Opolu: Jesteś ważny

Jesteś ważny — aktywiści wobec niesprawiedliwości społecznej, to temat spotkania z Janiną Ochojską w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, w którym wzięli udział działacze i sympatycy Komitetu Obrony Demokracji. Relacja Małgorzaty Besz-Janickiej.

To było niezwykle inspirujące i energetyczne spotkanie aktywistek i aktywistów społecznych z Janiną Ochojską, ikoną aktywizmu i pomagania, europosłanką Koalicji Obywatelskiej.
Jak dużo się dzieje dobrych rzeczy dzięki wrażliwości, uważności i energii pojedynczych osób, potrafiących nakręcić tę spiralę świadomości, aktywności i pomagania. Jak trudno o sprawczość i doprowadzenie do pozytywnej zmiany — o tym była mowa na czwartkowym spotkaniu.
Jesteśmy w momencie, gdy chodzi nam już o WSZYSTKO, gdyż zmienić i naprawić trzeba prawie wszystko, co autorytarni populiści zniszczyli przez ostatnie lata w naszym kraju. Bo konsekwencje utraty demokracji i rządów prawa dotykają praktycznie każdej dziedziny naszego życia — praw człowieka, ekologii, uchodźców z granicy białoruskiej, pomocy Ukrainie, edukacji, ekonomii…
To ciekawe, jak inspirujące i wspólnotowe może być dzielenie się doświadczeniami z wolontariuszkami z Ukrainy, których droga do Wspólnoty Europejskiej jest znacznie trudniejsza, niż kiedyś była nasza.
Było też o sile obywatelskiego protestu i o odwadze społeczeństw Białorusi, Ukrainy i Polski.
Czasem trzeba wyjść na ulice w wielkim, wspólnym pokojowym marszu, aby poczuć wspólnotę, solidarność i pozytywną energię, aby odnaleźć sprawczość.
I tak właśnie będzie w Warszawie 4 czerwca! Od tego marszu rozpocznie się ZMIANA! Dziewczyny, jesteście fantastyczne, to była wielka przyjemność i inspiracja z Wami się dzisiaj spotkać!