Obchody 30 rocznicy zakończenia strajków w Szczecinie 1988 roku - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
17962
post-template-default,single,single-post,postid-17962,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Obchody 30 rocznicy zakończenia strajków w Szczecinie 1988 roku

Komitet Obrony Demokracji w Szczecinie wraz z Edwardem Radziewiczem i Andrzejem Milczanowskim zaprosili szczecinian na obchody 30 rocznicy zakończenia strajków w Szczecinie 1988 roku.
Uroczystość odbyła się przy przy pomniku zrywu robotniczego „1970-1980-1988” w poniedziałek, 3 września 2018r. po godz. 20,00.

3 września 1988 roku zakończył się najdłuższy w historii polskiego Szczecina strajk robotników. Strajk zaczął się w szczecińskim Porcie i w tym Porcie się zakończył. Strajkującym w kilku miastach Polski robotnikom nie udało się podpisać żadnego porozumienia, ale w następstwie strajków 88 roku upadł rząd Zbigniewa Messnera i ogłoszono decyzję o podjęciu rozmów Okrągłego Stołu.
Na zakończenie strajków w Szczecinie Międzyzakładowy Komitet Strajkowy pod przewodnictwem Edwarda Radziewicza wydał oświadczenie, w którym czytamy: „(…) Zrezygnowaliśmy z żądania podwyżki płac aby mocno i zdecydowanie podkreślić wolę walki o niezależny związek zawodowy „Solidarność”. Nie chcemy od władz wynagrodzenia za czas strajku (…)”

Obchody 30 rocznicy zakończenia strajków w Szczecinie 1988 roku

Obchody rocznicowe poprowadziła Anna Rybakiewicz z KOD Zachodniopomorskie. Przyszło około stu osób, w większości osoby starsze, doskonale pamiętające tamte czasy.
Po odśpiewaniu hymnu jako pierwsi głos zabrali bohaterowie tamtych wydarzeń – Andrzej Milczanowski i Edward Radziewicz. Nie dostali zgody na zabranie głosu podczas rocznicowych obchodów zorganizowanych w ubiegły czwartek przez obecną „Solidarność”.
„Walczyliśmy o odzyskanie przez „Solidarność” prawa do legalnej działalności – mówił Andrzej Milczanowski. – Dziś konieczne wydaje się zadanie pytań obecnemu przewodniczącemu NSZZ „Solidarność”, panu Dudzie. Dobrze, że dba pan o godziwe warunki pracy i płacy. Ale czy nie zapomina pan, że „Solidarność” walczyła również, a może przede wszystkim o demokrację?! A demokracja to wolne sądy, niezależny Trybunał Konstytucyjny. I dlatego z tego miejsca w imieniu weteranów „Solidarności”, którzy strajkowali w sierpniu 1980, w grudniu 1981, w sierpniu 1988, którzy więzieniem płacili za przemiany, które nastąpiły po 4 czerwca 1989, pytam działaczy i członków dzisiejszej „Solidarności” – co wy na wielokrotne łamanie konstytucji przez prezydenta RP Andrzeja Dudę? Przez rząd Prawa i Sprawiedliwości? Przez większość parlamentarną, poselską i senacką PiS? Panie przewodniczący „Solidarności”, co wy na to!?”

Kwiaty pod pomnikiem złożyli najpierw bohaterowie strajku, po nich marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz z posłem Sławomirem Nitrasem, przedstawiciele KODu i inni.
Członkowie KODu wręczyli bohaterom białe róże jako wyraz wdzięczności za ich działalność i determinację.
Na zakończenie puszczono z nagrania „Mury” Jacka Kaczmarskiego.

Za -> kodzachodniopomorskie.pl .   Tam też fotorelacja Krzysztofa Wojteckiego z uroczystości.



Aby zapewnić najlepsze doświadczenia, używamy technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Wyrażenie zgody na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak zgody lub jej wycofanie może niekorzystnie wpłynąć na niektóre funkcje i cechy. Zobacz "Politykę prywatności KOD"
AKCEPTUJ
Odrzuć