Non possumus czyli no pasarán - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
8261
post-template-default,single,single-post,postid-8261,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Non possumus czyli no pasarán

Non possumus czyli no pasarán
Mateusz Kijowski

Są rzeczy, na które człowiek uczciwy nie może się zgodzić. Po prostu nie może. I jest gotowy dla tych spraw poświęcić naprawdę wiele. Dzisiaj w Polsce taką sprawą jest przywrócenie porządku prawnego. Trybunał Konstytucyjny musi zacząć funkcjonować skutecznie w obronie obywateli. Nie da się tego osiągnąć bez wypełnienia obowiązujących obowiązków prawnych.
Jeżeli wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 (a także kolejne wyroki TK) nie zostanie opublikowany, a trzech legalnie wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie zostanie zaprzysiężonych, nie będzie w Polsce panował porządek prawny, a szacunek dla prawa będzie niemożliwy. Obywatele państwa, w którym najwyższe władze świadomie, celowo i konsekwentnie łamią prawo, nie mogą czuć się bezpiecznie.
W obszarze tych warunków, nie może być kompromisu. W 1953 roku kardynał Stefan Wyszyński został uwięziony po swoim słynnym non possumus wobec podporządkowania kościoła państwu. My dzisiaj też nie możemy zrezygnować z tych podstawowych wartości. Dla tych, którzy uniwersalne wartości wywodzą z innych źródeł, można przypomnieć słynne no pasarán Dolores Ibárruri Gómez. Nie przejdą! Nie pozwolimy i będziemy stać tu do końca. Tu stoję, inaczej nie mogę powiedział Marcin Luter kiedy próbowano go zmusić do odwołania jego tez. My, niezależnie od konsekwencji, nie pogodzimy się z łamaniem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Niezależnie od tego, jak zostały zrozumiane moje ostatnie wypowiedzi, na gruncie tych warunków stoi, stał i stać będzie KOD. Na tym samym gruncie stoją wszystkie poważne organizacje prawnicze w Polsce i na świecie oraz wszystkie instytucje międzynarodowe. Nie ma możliwości, żeby ktokolwiek w świecie demokratycznym był gotowy negocjować czy czynić ustępstwa w kwestii przestrzegania opartego na konstytucji porządku prawnego. Jeżeli ktoś inaczej zrozumiał moje wypowiedzi, serdecznie przepraszam.