NIE dla wyborów w czasie epidemii - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
21207
post-template-default,single,single-post,postid-21207,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

NIE dla wyborów w czasie epidemii

Zarząd Regionu Świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji protestuje przeciwko organizacji wyborów w okresie stanu epidemii. Takie wybory (uzupełniające) odbyły się m.in. w gm. Smyków w woj. świętokrzyskim 22 marca 2020 r., mimo wątpliwości zgłaszanych m.in. przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

Do wzięcia udziału w wyborach zostali zmuszeni mieszkańcy sołectw Cisownik oraz Wólka Smolana w gm. Smyków, bo pod koniec ubiegłego roku z mandatu zrezygnował jeden z radnych. W obliczu zagrażającej Polsce epidemii, a następnie w okresie zagrożenia epidemicznego władze PiS miały wystarczająco dużo czasu, aby wybory te przesunąć, podobnie jak w ośmiu innych samorządach w Polsce tego dnia. Jednak władze nic z tym nie zrobiły, lekceważąc zdrowie i życie wyborców oraz członków komisji wyborczych. Bezczynność władz budzi poważne wątpliwości co do naruszenia Konstytucji RP i zasad demokracji. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystosował w tej sprawie pismo do szefa Państwowej Komisji Wyborczej, które nie spotkało się z odpowiednią reakcją.

„Biorąc pod uwagę obecne okoliczności, Adam Bodnar jest zaniepokojony o realizację zasady powszechności wyborów i gwarantowanie praw wyborczych (art. 62 ust. 1 Konstytucji). Wielotysięczna grupa wyborców została bowiem poddana kwarantannie w związku z pandemią koronawirusa. Grupa ta stopniowo się zwiększa, m.in. dotyczy to licznych obywateli polskich wracających z zagranicy. Nie ma zaś procedury umożliwiającej tej grupie wyborców oddanie głosu zdalnie (ustawodawca zrezygnował z możliwości głosowania korespondencyjnego w odniesieniu do ogółu obywateli)”

– czytamy w komunikacie biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Świętokrzyski KOD uważa, że organizowanie wyborów w cieniu epidemii nie służy demokracji, a jest jej ponurą parodią.

_Zarząd Regionu Świętokrzyskiego KOD
Kielce, 22.03.2020 r.