Nie chce się Ż - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
4835
post-template-default,single,single-post,postid-4835,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Nie chce się Ż

Nie chce się Ż
Dorota Reczek

Centrum dopasowane do indywidualnych potrzeb. Konto za 0 złotych. Odkryj piękno skóry bez zmarszczek. Teczka TW „Bolek” dostępna od poniedziałku. Trzeba wyczarterować samolot, by przewieść Kajetana P z Malty. W wieku 84 lat zmarł Umberto Eco. Jako jedyny żel działa aż do 12 godzin. Przypominamy o obowiązku opłacania abonamentu RTV. Chce się Ż.
Informacja o śmierci twórcy „Imienia róży” przemknie niepostrzeżenie.
– Echo?
– Nie, Eco, pisarz.
– Dziwne jakieś nazwisko? Kto to był?
– Pisarz, filozof, profesor semiologii na uniwersytecie W Bolonii.
– I co?
– Napisał „Wahadło Foucaulta” – sataniści, psychopaci i pseudo magowie próbują wydrzeć tajemnicę władzy nad światem jego domniemanemu odkrywcy.
– Ciekawe. Co jeszcze napisał?
– „Imię róży”.
– A ten film, kiedyś oglądałem. Też chcą zdobyć władzę?
– Nie, chcą zrozumieć świat, w wielu jego aspektach.
– I zrozumieli? – Tak, poprzez umiłowanie wiedzy i tolerancję.
– E tam.
– Umberto Eco podaje też główne wyznaczniki faszyzmu, takie jak między innymi: silny nacjonalizm, pogarda dla praw człowieka, obsesja na punkcie bezpieczeństwa narodowego, bliskie związki pomiędzy religią i elitami, kontrolowanie mediów, podejrzliwy stosunek do intelektualistów, rasizm, skłonność do tradycjonalizmu.
– A co jest złego w szanowaniu tradycji?
– Niczego złego w tym nie ma. On pisze jeszcze o irracjonalizmie, uznawaniu odmiennych poglądów za przejaw zdrady, o wierze w teorie spiskowe.
– E tam nudy. To już wolę ten film, „Imię róży”. Teraz sobie przypominam, fajny kryminał.
Otóż nie chce się Ż. Szczególnie oglądając serial o niszczeniu autorytetów, symboli i odwracaniu znaków. Serial o niszczeniu Człowieka tout court.
Tak więc niepotrzebne będą witaminy, konto za 0 złotych, skóra bez zmarszczek, samolot dla psychopaty ani tym bardziej abonament, żeby obejrzeć narodową telewizję, która podaje od rana do wieczora te kuszące reklamy lub wywołujące niezdrowe rumieńce wiadomości.