Marsz "Radom, Początek Wolności" - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
11033
post-template-default,single,single-post,postid-11033,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Marsz "Radom, Początek Wolności"

25 czerwca 1976 w odpowiedzi na rządowe zapowiedzi podwyżek cen żywności, zastrajkowało 55-70 tys. robotników w 10 województwach w ponad 90 zakładach min. w Radomiu, Ursusie, Płocku, Gdańsku, Elblągu, Grudziądzu, Poznaniu, Radomsku, Starachowicach, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu.
Szczególnie dramatyczny przebieg przyniosły protesty w Radomiu, Ursusie i w Płocku. Do najpoważniejszych zajść doszło w Radomiu.
Strajk rozpoczęli robotnicy Zakładów Metalowych im. gen Waltera, którzy przerwali pracę i wyszli na ulice, kierując się do centrum miasta.
Dołączyli do nich pracownicy innych zakładów i fabryk. Gromadząc się przed budynkiem Komitetu Wojewódzkiego oczekiwano na efekt negocjacji z władzami. Gdy nie przyniosły one efektu, tłum demonstrantów podpalił siedzibę komitetu wojewódzkiego PZPR.
W celu opanowania sytuacji użyto pałek, armatek wodnych i gazów. Ponadto do późnego wieczora oddziały ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej) atakowały rozchodzących się demonstrantów, a także przypadkowych przechodniów.
Zginęło 2 uczestników a ponad 2 tys. osób zostało aresztowanych. Zostali oni następnie przewiezieni do Komendy Wojewódzkiej MO gdzie zostali poddani brutalnym metodom represji min. przechodząc przez tzw. „ścieżkę zdrowia”
W 40 rocznicę tych wydarzeń, 25 czerwca 2016 r., Komitet Obrony Demokracji, chcąc upamiętnić walkę o Wolność rozpoczętą w 1976 roku, zaprasza wszystkich na Marsz upamiętniający bohaterów Czerwca. Będzie z nami prezydent Bronisław Komorowski. 

Zbieramy się o godz. 11:00 w Radomiu przy ulicy 1905 roku 1.  

Nie pozwólmy odebrać sobie wolności, dla której tylu poświęciło całe życie. Wspomnijmy robotników walczących o swoje prawa, powstanie KOR i ROPCiO, początki wygranej walki o Demokrację.