Marsz 365 dni bohaterstwa, 365 dni wsparcia - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
29635
post-template-default,single,single-post,postid-29635,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Marsz 365 dni bohaterstwa, 365 dni wsparcia

24 lutego Komitet Obrony Demokracji współorganizował w Warszawie marsz solidarności z Ukrainą „365 dni bohaterstwa, 365 dni wsparcia”  w rocznicę rosyjskiej napaści.

Kinga Łozińska, wiceprzewodnicząca Komitetu Obrony Demokracji mówiła do zgromadzonych:

Siostry i Bracia – chwała wam!

Chwała Ukrainie, która walczy o swoja i naszą wolność, która walczy o Europę! Ukraina zwycięży, bo nikt i nic nie pokona jej ducha wolności! Ale my – do jakiego świata zaprosimy naszych przyjaciół po wojnie? Jaki on będzie? Silny czy słaby? Zjednoczony czy skłócony? Otwarty czy zamknięty? Demokratyczny czy populistyczny? To od nas zależy jaki będzie świat po wojnie. Od nas zależy jakość demokracji i jedność w Europie. Czy będziemy odważni i otwarci na różnorodność – czy zamkniemy się w nacjonalizmach. Czy będziemy bronić praworządności – czy pozwolimy na niszczenie systemu prawnego Europy.

To jest wojna o wszystko! Nasze siostry i bracia są gotowi oddać życie, a my przyjaciele, co jesteśmy gotowi poświęcić, aby chronić i wzmacniać demokrację?

Potrzebujemy Waszej odwagi siostry i bracia.

My z Wami! Na zawsze! Chwała Ukrainie!

 

Organizacje ukraińskie przekazały podziękowania dla Polek i Polaków dla organizacji pozarządowych i na ręce obecnych podczas Marszu polityków: wicemarszałków Sejmu i Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Michała Kamińskiego oraz posła Michała Szczerby.

Do Braci, Polaków

Warszawa, 24 lutego 2023

Przychodzimy tutaj dzisiaj, w 365-tym dniu heroicznej obrony Ukrainy przed bestialską agresją raszystowkiej rosji oraz w 365 -tym dniu bezprzykładnego wsparcia jakie dla walczącej Ukrainy oraz jej narodu udziela Polska i jej społeczeństwo. Minął rok od momentu, kiedy na rosyjskie ultimatum o poddanie się Ukraina odpowiedziała słowami swego obrońcy: russkij wajennyj karabl – idinachuj! Ta odpowiedź weszła na zawsze do historii! To była odwiedź Odwagi, odpowiedź ludzi, którzy nie zawahali się w obliczu najeźdźcy powiedzieć odważne,,NIGDY się nie poddamy”. Wtedy także usłyszeliśmy odważne i zdecydowane polskie – nie pozostawimy was samych! Nie pozostawimy was bezdomnych! Nie zostawimy was bez pomocy. Odwaga Ukrainy i odważne wsparcie Polski, zmieniły Świat. Rozpoczął się czas na bohaterstwo i solidarność. Dzisiaj, po 365 dniach, jesteśmy z tego dumni!

Przyszliśmy tutaj, aby podziękować wszystkim, którzy stanęli do tej walki za to, że przywrócili ludziom wiarę i odwagę bycia wolnymi i godnymi. Dziękujemy za to, że razem byliście z nami, kiedy czołgi raszystów szły na Kijów i kiedy witaliśmy uchodźców słowami – Tutaj jesteście bezpieczni. Razem także wzywaliśmy: Ukraina to Europa!

Od pierwszych minut zbrodniczej agresji widzieliśmy jasne i zdecydowane wsparcie dla Ukrainy. Władze Polski podjęły jednoznaczne działania wspierające Ukrainę w tej wojnie na forum międzynarodowym oraz w relacjach bezpośrednich. Od razu było jasne, kto jest agresorem i o co toczy się ta wojna. Jednoznaczna pozycja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i całego rządu, polskiego Sejmu i Senatu, władz samorządowych wszystkich szczebli a przede wszystkim CAŁEGO społeczeństwa uczyniła z Polski lidera pomocy dla walczącej Ukrainy. Dzięki temu przez otwartą granicę do Polski wjechały miliony uchodźców i wyjechały w Ukrainę miliony ton pomocy humanitarnej i wojskowej. W setkach tysięcy polskich domów, w zorganizowanych miejscach dla uchodźców, hotelach, pensjonatach, salach gimnastycznych i centrach handlowych znalazły schronienie, ciepły posiłek i bezpieczny dach nad głową miliony matek z dziećmi. Polskie miasta i wsie, organizacje pozarządowe i Kościoły stały się nowymi domami a sale, hale i magazyny stały się miejscami gdzie pomoc trafiała do potrzebujących: do uchodźców i do potrzebujących w Ukrainie. Za wasze otwarte domy i wspieranie uchodźców oraz osób potrzebujących w Ukrainie, dla ukraińskich miast i wsi, szpitali, szkół i centrówopieki – serdecznie dziękujemy!

Walka a agresją rosji potrzebuje ciągle broni. Już na pierwszym wiecu z całej siły krzyczeliśmy: ,,Broń dla Ukrainy!” Umiemy i chcemy walczyć. ZSU – Zbrojne Siły Ukrainy – to stal! Dajcie nam tylko broń. Wtedy, kiedy inni wysyłali koce i hełmy, z Polski w Ukrainę jechały Kraby, czołgi, samoloty, polskie pioruny raziły raszystowskie samoloty i helikoptery. Polska stała się liderem w dozbrajaniu Ukrainy, stała się miejscem, gdzie ukraińskie wojsko uczyło się i ciągle uczy jakobsługiwać nowe rodzaje uzbrojenia. To przez Polskę jadą w Ukrainę samochody opancerzone, Himarsy i czołgi. Dziękujemy, że odważnie inicjowaliście kiedyś dostarczanie czołgów a dzisiaj walczycie o to, aby wjechały tam leopardy i abramsy. To one ścielą nam drogę do wolności i sprawiedliwości. Polskie niebo jest wielkie i piękne, i bardzo liczymy na to, że wkrótce po tym niebie przelecą w Ukrainę samoloty F-16. One na swoich skrzydłach przyniosą wolne niebo dla Ukrainy. Powtarzamy „Broń dla Ukrainy” aż do zwycięstwa i dziękujemy za to, że macie odwagę i determinację bycia liderem pomocy wojskowej dla Ukrainy. Dzisiaj buduje się polsko-ukraińskie braterstwo broni. Tak jak w 1920 roku wojsko polskie i ukraińskie Marszałka Józefa Piłsudskiego i Hołownoho Otamana Symona Petlury obroniły Polskę i Europę przed bolszewicką nawałą, tak samo dzisiaj, 103 lata po tamtym zwycięstwie – ratujemy nasz świat przed zalewem barbarzyństwa russkiego mira i rosyjskiego imperializmu. Dziękujemy za broń i prosimy o więcej! Aby Europa w przyszłości była Bezpieczna i stabilna musi być sprawiedliwa. Putin i jego reżim musi stanąć przed trybunałem. Musą trafić pod sąd i za kraty! W przeciwnym razie każdy kolejny zbrodniarz i każdy naród będzie czuł się bezkarny wtedy, kiedy będzie łamał prawo i narzucał innym własne porządki. Żądamy od całej społeczności międzynarodowej, od polityków i liderów społecznych – ukażcie zbrodniarzy, bo w przeciwnym razie zbrodniarze znowu przyjdą podpalać domy. Nasze domy!

Wojna w Ukrainie rozpoczęła się po tym jak naród Ukrainy na Majdanie krwią Niebiańskiej Sotni przypieczętował swój europejski wybór. Bo Ukraina – to Europa. 28 lutego 2022 r., w piąty dzień po bezpośredniej agresji, Ukraina złożyła wniosek o przyjęcie jej do Unii Europejskiej. Zrozumieliście ten krok i od początku nas wspieracie w tym marszu. Dzięki waszemu jednoznacznemu wsparciu i zaangażowaniu udało się przekonać sceptyków i pod koniec czerwca Ukraina otrzymała status kandydata do Unii. Od początku popieracie starania Ukrainy o członkostwo w NATO. Polska stała się liderem wsparcia politycznego i europejskich aspiracji Ukrainy. Doskonale rozumiemy, że tylko razem – Polska i Ukraina w Unii i NATO – możemy skutecznie odrąbać zachłanne szpony putina i rosyjskiego imperializmu. Historia uczy nas, że będziemy musieli zmagać się z nim długo, a być może zawsze i dlatego dzisiaj musimy dołożyć wszystkich starań, aby sojusz Polski i Ukrainy był nierozerwalny i aby żadna siła tego sojuszu i współdziałania nie rozerwały. Tylko to zagwarantuje, że w przyszłości żadna matka z dziećmi nie będzie musiała porzucać własnego domu i uciekać przed moskalską nawałą ani spod Charkowa ani spod Gdańska. Bądźmy równoprawnymi partnerami i strategicznymi sojusznikami. Nasz wspólny wróg nie śpi i spać nie będzie. Będzie wysyłał swoich agentów, aby nas poróżnić. Będzie wynajdywał setki racji abyśmy się pokłócili i znieważali. Właśnie po tym ich poznamy. Musimy podnieść się ponad to co może nas dzielić i skłócić i spojrzeć w przyszłość. Ta wojna ma nam otworzyć drogę do wspólnej przyszłości.

Dziękujemy za to, co dla niej już zrobiliście i apelujemy – działajmy razem dla naszych dzieci i wnuków w wolnej, bezpiecznej i życzliwej dla siebie przyszłości.

Sława Ukrainie! Niech żyje Polska!

 

Natalia Panczenko, Prezeska fundacji „Stand with Ukraine” liderka inicjatywy społecznej,,Euromaidan-Warszawa”

MyrosławaKeryk, Prezeska fundacji „Ukraiński Dom”

Hala Andruszkiw, Prezeska fundacja Uniters

Mirek Skórka, Prezes Związek Ukraińców w Polsce

 

Fot. Peter Beym