Manifestacja antyfaszystowska we Wrocławiu - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
14942
post-template-default,single,single-post,postid-14942,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Manifestacja antyfaszystowska we Wrocławiu

Wydarzenia z 11 listopada bieżącego roku wstrząsnęły opinią publiczną w Polsce i zagranicą – Polska została okrzyknięta krajem o rosnącej, brunatnej fali. Wielu nie zgodzi się z tą opinią, być może można by było sprowadzić to do kilku incydentów, gdyby nie fakt zachowania się władz państwowych i policji. Jedynie prezydent Duda dość jednoznacznie potępił nacjonalistyczne zapędy organizatorów kontrowersyjnych marszy w Warszawie i Wrocławiu, rząd i przewodnia partia narodu nie tylko nie zdobyły się na krytykę, ale wręcz obwiniała opozycję o markowanie prowokacji i szkodzenie Polsce.
Wobec powyższego my, społeczeństwo nie możemy milczeć. Dlatego też we Wrocławiu zebrało się kilkanaście prodemokratycznych organizacji i partii, by wspólnie zaprotestować przeciw przemocy, faszystowskim hasłom i nacjonalistycznej narracji, na którą nie powinno być przyzwolenia w przestrzeni publicznej. Skrzyknięci w ciągu kilku dni zebraliśmy się w sobotę 18 listopada w ponad tysięcznej manifestacji pod Dworcem Głównym we Wrocławiu – w miejscu, z którego swój marsz rozpoczęli narodowcy.
Wśród przemawiających był Władysław Frasyniuk, który mówił o tym, że nacjonalizm powinniśmy zastępować tym, w czym jesteśmy najlepsi – solidarnością. Przemawiała Marta Lempart, która wytknęła politykom zarówno rządowym, jak i lokalnym we Wrocławiu uginanie się przed presją środowisk ultraprawicowych i bezczynność wobec łamania prawa. Wielu mówców podkreślało również fakt, że przecież te marsze i incydenty na nich powtarzają się od lat, a nikt nic z tym nie zrobił.
Małgorzata Tracz, która wróciła właśnie ze szczytu klimatycznego w Bonn opowiedziała o reakcji polityków z całego świata, którzy nie dowierzali, że coś takiego dzieje się w Polsce, kraju, który tak został przez rasizm i nazizm doświadczony.
Oprawę całemu wydarzeniu zapewniła wrocławska Samba Podwórkowa, która rozgrzewała uczestników gorącymi rytmami bębnów.
Lista organizacji biorących udział w wydarzeniu:
KOD Dolnośląskie Wrocław
TAMA
Razem Wrocław
Ogólnopolski Strajk kobiet
Kultura Równości
Wroclawdlademokracji.pl
OK Wrocław
Młodzi .Nowocześni Dolny Śląsk
.Nowoczesna Dolnośląskie
Inicjatywa Polska Dolny Śląsk
Obywatele RP
Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet
SLD Wrocław
Młodzi Demokraci Dolny Śląsk
Platforma Obywatelska Wrocław
Partia Zieloni Wrocław
Inicjatywa Demokratyczna