Make rogal, not war - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
18142
post-template-default,single,single-post,postid-18142,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Make rogal, not war

Część koderów świętowała stulecie niepodległości na Igrzyskach Wolności w Łodzi, część pojechała do Poznania, gdzie przemawiać miał przewodniczący KOD-u Krzysztof Łoziński.

Na Kopcu Wolności nad poznańską Maltą powiewały flagi polskie, europejskie i kodowe.
Wśród zgromadzonych spotkałem przewodniczącego KOD-u Wielkopolskie Sławomira Majdańskiego i Marikę Vergin, organizatorkę kodowych akcji w Poznaniu.

Wolność i prawo

Krzysztof Łoziński mówił krótko. Podkreślił, że niepodległość jest bardzo ważna. Ale niepodległość to nie wszystko.
– Niepodległości nikt nie odmówi ani Korei Północnej, ani Kubie – zwrócił uwagę. – Jednak obu tym krajom brakuje wolności.
Kolejną ważną rzeczą jest praworządność. Nawet jeśli prawo jest złe, w praworządnym państwie można walczyć o wolność trzymając się ram tego prawa.
– Przykładem jest wóz Drzymały – przypomniał. – Prusacy nie pozwalali Polakom budować domów, ale postawienie domu na kołach pozwoliło Drzymale na toczenie z pruskimi władzami prawnej batalii.

Znad Malty udałem się do centrum miasta. Po drodze mijałem wielu uczestników kończącego się właśnie Biegu Niepodległości.

Klucze od prezydentów

Pod poznańskimi Krzyżami stała scena, na której prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i były prezydent RP Bronisław Komorowski przekazywali klucze do miasta rzymskiemu legioniście. Tym legionistą był św. Marcin. W Poznaniu bowiem obchody Święta Niepodległości łączą się z imieninami ulicy Święty Marcin.

Ludzie zajadali się tradycyjnymi rogalami marcińskimi, a przed sceną przechodził barwny korowód.
W korowodzie szła też grupa koderów ze Szczecina i okolic. W grupie tej znaleźli się m.in. Anna Rybakiewicz z Zarządu Głównego KOD-u, Anita Zdrojewska z naszego Zarządu Regionu czy Łukasz Olejnik, ten sam, który jako pierwszy przyodział pomnik Lecha Kaczyńskiego w konstytucyjną koszulkę.

Korowodowi przyglądał się tłum poznaniaków, ale i osób, które specjalnie do Poznania w ten dzień przyjechały. Ponad głowami tłumu unosiły się baloniki, ale widziałem też flagi polską i europejską.
W tym samym czasie w Warszawie europejską flagę palili neofaszyści.

Napisał: Krzysztof Ulanowski
Wszystkie zdjęcia: fot. Waldemar Jankowski, KOD Zachodniopomorskie

Za www.kodzachodniopomorskie.pl