LUD w małej gminie - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
14689
post-template-default,single,single-post,postid-14689,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

LUD w małej gminie

W małej gminie Kije (woj. świętokrzyskie) zagościł Latający Uniwersytet Demokracji. Na spotkaniu z mieszkańcami mówiliśmy o gwałcącej prawo własności ustawie o ziemi rolnej, ograniczaniu finansowania ochotniczych straży pożarnych oraz o kryzysie w służbie zdrowia.

Kije to wiejska gmina licząca niecałe 5 tysięcy mieszkańców, w połowie drogi między Kielcami a Pińczowem. To tutaj, w Samorządowej Instytucji Kultury „Kasztelania” łódzki KOD w niedzielę 5 listopada zorganizował spotkanie Latającego Uniwersytetu Demokracji. Gospodarzem był wójt gminy Krzysztof Słonina, obsługę medialną zapewnili świętokrzyscy koderzy.
Na widowni zasiadło około 30 osób. O ustawie rolnej mówił mec. Jarosław Szczepaniak, działacz łódzkiego KODU, delegat na ostatni zjazd stowarzyszenia. Przyznał, że choć jest prawnikiem, to ma problemy ze zrozumieniem i interpretacją zawiłości ustawy. – Podobne kłopoty mają inni prawnicy, a co dopiero mówić o osobach bez prawniczego wykształcenia. Wystarczy zauważyć, że jak dotąd ukazał się tylko jeden komentarz do ustawy, a i w nim wskazane są różne wątpliwości — mówił Szczepaniak.
Gości spotkania szczególnie zbulwersowała rola Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który jest nadzorcą stosowania restrykcyjnych, niezrozumiałych i niekonstytucyjnych zapisów ustawy. – Powiedzcie mi, co to za „wsparcie”, jak oni nic nie wspierają? Kiedy mieliśmy ośrodki doradztwa rolniczego, to one chociaż doradzały, bo się tak nazywały. A co to za wsparcie teraz? Chyba ich do sądu trzeba podać za takie oszustwo — denerwował się jeden z rolników.
Druhna Ochotniczej Straży Pożarnej Beata Zielińska mówiła o nowych przepisach, które ograniczają i utrudniają uzyskanie wsparcia finansowego dla OSP. Efekty już widać — w ostatnim roku z akcji letnich dla dzieci i młodzieży organizowanych przez OPS skorzystało o wiele mniej uczestników niż w latach poprzednich.
Kolejną „podłą zmianą”, o jakiej mówiliśmy, było wprowadzenie sieci szpitali i ryczałtowe finansowanie szpitalnictwa wprowadzone przez obecną władzę. Mówił o tym dr hab. nauk med. Grzegorz Surkont. Mimo że jest lekarzem, starał się przedstawić obecną sytuację z punktu widzenia pacjenta.
Z Łodzi przyjechali jeszcze Elżbieta Sokolska i Elżbieta Leśniowska. Inicjatorem spotkania był miejscowy pisarz i poeta Adam Ochwanowski. Na zakończenie LUD-u rozdaliśmy broszury o nowej ustawie rolnej.
/zn/
Źródło: KOD Kielce