LUD. O niszczeniu sądów i demokracji - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
18811
post-template-default,single,single-post,postid-18811,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

LUD. O niszczeniu sądów i demokracji

— Niszczenie wymiaru sprawiedliwości niszczy demokrację. W sytuacji, kiedy niezależność sądów jest niszczona, obowiązkiem sędziów jest zajęcie jasnego stanowiska i wzięcie udziału w debacie publicznej — mówił w Kielcach sędzia Igor Tuleya, gość Latającego Uniwersytetu Demokracji KOD.
Więcej:
https://kielcekod.pl/2019/04/lud-o-niszczeniu-sadow-i-demokracji/

W środę 3 kwietnia w Hotelu Pod Różą świętokrzyski KOD zorganizował kolejne spotkanie Latającego Uniwersytetu Demokracji. Tym razem gościem spotkania był sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” Igor Tuleya. Mówił o tak zwanej reformie sądownictwa robionej przez rządy PiS, konsekwencjach wprowadzanych zmian, a także ich wpływie na postrzeganie Polski na arenie międzynarodowej. Spotkanie zakończyła dyskusja. Moderatorem był redaktor Bartłomiej Zapała, gościa przywitała Monika Szafraniec, przewodnicząca Regionu Świętokrzyskiego KOD.
– Sędzia Tuleya jest mocnym głosem trzeciej władzy, człowiekiem, który stoi w pierwszym szeregu walki o niezależne sądy, sędzią niepokornym — powiedziała Monika, a odpowiedziały jej gromkie brawa.
Tuleya nawiązał do najświeższej informacji o tym, że Komisja Europejska wszczęła kolejne postępowanie dotyczące praworządności w Polsce, tym razem w sprawie trybu powołania oraz działalności pisowskiej Izby Dyscyplinarnej przy Sądzie Najwyższym.
– Czy polskie sądy mogą być niezawisłe, czy polscy sędziowie mogą być niezależni w sytuacji, kiedy istotny wpływ na postępowanie dyscyplinarne wobec sędziów mają politycy? – pytał Tuleya. I odpowiedział: – Po decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie jest możliwe wycofanie się z tych regulacji i dostosowanie polskiego prawa do standardów europejskich.
Tuleya nie ma wątpliwości co do szkód poczynionych w polskim wymiarze sprawiedliwości przez obecną władzę. – W dzisiejszych czasach władza sądownicza jest osłabiana i na naszych oczach dokonuje się destrukcja wymiaru sprawiedliwości. Te działania prowadzą władza ustawodawcza i wykonawcza. Niszczenie wymiaru sprawiedliwości niszczy demokrację. W sytuacji, kiedy niezależność sądów jest niszczona, obowiązkiem sędziów jest zajęcie jasnego stanowiska i wzięcie udziału w debacie publicznej, nawet jeśli odbywa się ona na gruncie politycznym — powiedział.
Jedno z pytań zadał historyk profesor UJK Jerzy Szczepański: – Jak uporządkować stan prawny, wadliwe regulacje? Co zrobić z nominacjami, ludźmi, którzy zostali na podstawie wadliwego prawa mianowani? Co zrobić z ludźmi, którzy za to odpowiadali?
– Naprawa wymiaru sprawiedliwości i odwrócenie tak zwanych reform nie stanie się przy pomocy jednej ustawy. Wykluczam koncepcję, że bezprawie należy zwalczać bezprawiem, dżumę cholerą. Ten proces naprawczy będzie trwał dłuższy czas, ale będzie znajdował oparcie w prawie i cywilizowanych zasadach. Należy zacząć od Trybunału Konstytucyjnego, usunąć sędziów dublerów, wprowadzić tych prawidłowo wybranych — odpowiedział Tuleya.
Po spotkaniu sędzia Igor Tuleya oraz zgromadzeni na sali sympatycy demokracji, w tym kieleccy sędziowie, przeszli pod Sąd Okręgowy w Kielcach, gdzie tradycyjnie trzeciego dnia miesiąca odbywa się protest przeciwko niszczeniu polskiego sądownictwa przez rządzącą partię.

Tekst i zdjęcie: KOD Świętokrzyskie