Konstytucja z wolnymi ludźmi z Kielc - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
23849
post-template-default,single,single-post,postid-23849,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Konstytucja z wolnymi ludźmi z Kielc

Ogólnopolski happening Tour de Konstytucja zawitał 5 czerwca do Kielc. Prześladowany przez PiS sędzia Igor Tuleya powiedział na kieleckim Rynku, że się tu czuje jak w domu.

W sobotę 5 czerwca w południe na kieleckim Rynku zgromadziło się ponad 100 osób, aby wziąć udział w happeningu ku czci demokracji i praworządności Tour de Konstytucja, organizowanym przez Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Jednym ze współorganizatorów był Komitet Obrony Demokracji. Patronat nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
Do Kielc przyjechali prawnicy i „sędziowie wyklęci”, którym pisowski system bezprawia odmawia prawa do orzekania, wbrew Konstytucji i wbrew wyrokom m.in. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Na kieleckim rynku przemawiał m.in. Paweł Juszczyszyn, sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie, prześladowany za to, że domagał się ujawnienia list poparcia dla nominowanych propisowskich członków neo-KRS:
– Konstytucja znaczy dla każdego z nas coraz więcej. Po tym, jak zniszczono w Polsce Trybunał Konstytucyjny, Konstytucja nabrała szczególnej wagi, zwłaszcza w kontekście jej artykułu ósmego, który pozwala, czy wręcz nakazuje stosować Konstytucję bezpośrednio, wprost. Sędziowie to wiedzą. Sędziowie, którzy w tej chwili są na pierwszej linii w walce o praworządność, przejmują funkcje niejako Trybunału Konstytucyjnego, stosując tak zwaną rozproszoną kontrolę konstytucyjną. To dzięki sędziom, niezależnym jeszcze cały czas sądom, dzięki Konstytucji wreszcie, gwarantowane są cały czas jeszcze nasze obywatelskie prawa – powiedział Juszczyszyn.
Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, zwrócił uwagę na wyjątkowość obecnie obowiązującej konstytucji w kontekście historii Polski.
– Nasza Konstytucja obowiązuje już 25 lat. To jest ewenement w polskiej historii i choćby z tego punktu widzenia warto jej bronić. Została przyjęta nie tylko po długich konsultacjach, ale w drodze referendum, co nigdy dotychczas się nie zdarzyło. Jestem przekonany, że wspólnymi siłami obronimy nasz porządek konstytucyjny – podkreślił Stępień.
Sędzia Igor Tuleya mówił krótko:
– Powiem, że czuję się, jakbym był mieszkańcem tego pięknego miasta, bo to już moje kolejne spotkanie z wolnymi ludźmi z Kielc – podkreślił, wzbudzając oklaski.
Po Kielcach Tour de Konstytucja zawitał do Ostrowca Świętokrzyskiego.

Więcej informacji o happeningu:
https://www.tour-de-konstytucja.pl/

Relacja wideo na Facebooku Video-KOD:
https://www.facebook.com/VidKOD/videos/4734633306552238/