Komisja Wenecka w Warszawie 08.02.2016 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
4424
post-template-default,single,single-post,postid-4424,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Komisja Wenecka w Warszawie 08.02.2016

Komisja Wenecka w Warszawie 08.02.2016
Ewa Szaniawska
Magda Topińska

Poniedziałek pod znakiem Komisji Europejskiej
Rozmowy w Warszawie rozpoczęli delegaci Komisji Weneckiej – organu doradczego Rady Europy. Przedstawiciele Komisji sprawdzą ostatnie zmiany dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, pod kątem ich praworządności. Ich opinia będzie podstawą dla Komisji Europejskiej do wydania oceny sytuacji w Polsce.
Komisja Wenecja została poproszona o przyjrzenie się sytuacji politycznej w grudniu ub. roku przez szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.
W naszym kraju gości przewodniczący Komisji Weneckiej, przewodniczący również jej wizycie w Polsce, Włoch Gianni Buquicchio. Towarzyszą mu: Schnutz Rudolf Dürr, szef wydziału sprawiedliwości konstytucyjnej w sekretariacie Komisji, oraz sprawozdawcy -Austriak Christoph Grabenwarter (członek austriackiego sądu konstytucyjnego), Belg Jean-Claude Scholsem (konstytucjonalista z uniwersytetu w Liege) oraz Fin Kaarlo Tuori (konstytucjonalista z uniwersytetu w Helsinkach). Pozostałych troje sprawozdawców nie przyjeżdża do Warszawy, będzie pracować na podstawie przesyłanych materiałów. Są to: to Amerykanka Sarah Cleveland z Columbia Law School, Czeszka Veronika Blková z Uniwersytetu Karola w Pradze i Maltańczyk Michael Frendo, były szef MSZ i przewodniczący maltańskiego parlamentu.
Program wizyty
Poniedziałek delegaci KW spędzili na rozmowach z przedstawicielami władzy. Spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz przedstawicielami Kancelarii Prezydenta: ministrem Krzysztofem Szczerskim i minister Anną Surówką-Pasek, a także z przedstawicielami Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Po południu odwiedzili parlament i rozmawiali z marszałkami obu jego izb.
Poranna rozmowa Gianniego Buquicchio z Andrzejem Dudą, zaplanowana na pól godziny, przeciągnęła się do dwóch. Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski, powiedział mediom, że spotkanie miało charakter nieformalny, a to formalne odbędzie się we wtorek. Ocenił je jako dobrą, merytoryczną rozmowę dwóch prawników. Przypomniał, że we wtorek odbędą się kolejne spotkania delegacji Komisji Weneckiej z przedstawicielami władzy, sądownictwa, oraz organizacji pozarządowych. „Mam nadzieję, że pan przewodniczący Buquicchio otrzyma pełną, merytoryczną i obiektywną wiedzę na temat tego, co dzieje się wokół TK” – zaznaczył Magierowski. Podkreślił, że chodzi zarówno o kwestię wyboru sędziów, jak i nowelizację ustawy o TK, która została uchwalona przez Sejm obecnej kadencji.
Po rozmowie z Andrzejem Dudą przedstawiciele KW udali się na spotkanie z władzami Sądu Najwyższego. Ze strony Polski udział w nim wzięli I Prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf, prezes Izby Cywilnej SN prof. Tadeusz Ereciński, prof. Karol Weitz z tej izby, a także prof. Dariusz Świecki z Izby Karnej SN oraz przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości.
Potem Komisja spotkała się z prezydium Senatu, z marszałkiem Stanisławem Karczewskim z PiS na czele, z delegacją Komisji Weneckiej, która ma przygotować opinię ws. nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
Marszałek podsumował rozmowę: „Rozmawialiśmy z Komisją bardzo merytorycznie, rozmawialiśmy na temat tego, co się wydarzyło, zadawane przez Komisję pytania dotyczyły głównie przyszłości: czy politycy Platformy są gotowi do kompromisów, czy senatorowie PiS i PO są w stanie usiąść i rozmawiać na temat przyszłości Trybunału Konstytucyjnego” – podaje portal parlamentarny.pl.
Kancelaria Prezydenta poinformowała media, że nie zostaną podane wyniki rozmów z ministrami Krzysztofem Szczerskim i Anną Surówką – Pasek, którzy spotkali się z przedstawicielami Komisji Weneckiej w poniedziałkowe popołudnie.
Opozycja na bocznym torze
Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski odmówił przedstawicielom opozycji spotkania z przedstawicielami Komisji Weneckiej. Swoją decyzję motywował napiętym grafikiem i brakiem czasu na taką rozmowę. Wskazał, że opozycji musi wystarczyć spotkanie w parlamencie, gdzie delegaci mają rozmawiać z marszałkami Senatu i Sejmu, oraz reprezentantami obu izb. Akces zgłosiły PO i Nowoczesna. Według słów Kamili Gasiuk-Pihowicz i Sławomira Neumanna, ich skierowane do marszałka Kuchcińskiego pisma w sprawie spotkania z KW pozostały bez odpowiedzi.
Bogdan Borusewicz zamierza zwrócić uwagę Komisji na zapisy w ustawie, które opozycja uznaje za niekonstytucyjne. – „Jest uchwalona ustawa, która w zasadzie krępuje Trybunał Konstytucyjny i uniemożliwia działanie Trybunału” – tłumaczy Borusewicz.
Skutki wizyty
Opinia Komisji Weneckiej na temat sytuacji w Polsce ma powstać w połowie marca tego roku. Będzie ona przesłana do polskich władz, oraz władz Komisji Europejskiej. Przewodniczący Buquicchio przypomniał, że opinia nie jest wiążąca i należy ją potraktować jako wskazówkę naprawczą.
Plany na wtorek
Na wtorek zaplanowano spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości i Trybunału Konstytucyjnego oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Delegaci Komisji Weneckiej spotkają się też z reprezentantami organizacji pozarządowych, które na początku grudnia ubiegłego roku jako pierwsze zwróciły się do Komisji Weneckiej. Były to: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Naczelna Rada Adwokacka, INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Spraw Publicznych, Fundacja Panoptykon, Fundacja im. Stefana Batorego, Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Sieć Obywatelska Watchdog Polska.
Żródła informacji:
Polsat News, TVN24, Dziennik.pl, Gazeta Wyborcza, Parlamentarny.pl