KOD Ursus–Piastów zaprasza
Czerwiec ‘76 to ważna fala protestów robotniczych i demonstracji, które były istotnym momentem polskiej drogi do wolności. Z okazji 40. rocznicy tych wydarzeń KOD Ursus–Piastów zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w spotkaniu ze znakomitymi gośćmi:
- Andrzejem Celińskim – współpracownikiem KOR,
- Zbigniewem Janasem – szefem „Solidarności” w Ursusie,
- Leszkiem Krześniakiem – świadkiem protestów Czerwca ’76.
Bezpośrednim powodem protestów robotniczych w 1976 roku była zapowiedź drastycznych podwyżek cen wygłoszona 24 czerwca w Sejmie przez premiera Jaroszewicza. Następnego dnia w Radomiu, Ursusie i Płocku wybuchły strajki. W Zakładach Mechanicznych Ursus pracę przerwało 90 proc. załogi. Ponad tysiąc robotników wyszło na pobliskie tory i zatrzymywało pociągi, potem rozkręciło szyny, by całkowicie zablokować transport kolejowy. Równolegle trwały dramatyczne demonstracje uliczne w Radomiu i Płocku. W obawie przed rozprzestrzenieniem się strajków jeszcze tego samego dnia decyzję o podwyżkach cofnięto. Według raportu MSW w całym kraju w protestach uczestniczyło ponad 80 000 osób (w tym 14 200 w Ursusie).
W odwecie wobec protestujących zastosowano represje. Standardem były tzw. ścieżki zdrowia w aresztach, czyli okładanie pałkami przez milicjantów, zwolnienia z pracy, szybkie procesy. Wiele osób brutalnie pobito. Łącznie osądzono 272 osoby, w tym w samym tylko Ursusie 7 osób skazano na kary 3−5 lat więzienia. W odpowiedzi na te działania różne środowiska zaczęły organizować spontaniczną pomoc prawną i materialną represjonowanym oraz ich rodzinom. Na bazie tego zaangażowania we wspólne działania we wrześniu 1976 r. powstał Komitet Obrony Robotników − pierwsza jawna opozycyjna organizacja i na dobre rozpoczęło się formowanie demokratycznej opozycji w Polsce.
Rozmowę o nadziejach i konsekwencjach tamtych wydarzeń, o znaczeniu obywatelskiego oporu wobec władzy poprowadzi dziennikarka Renata Kim.
Spotkanie odbędzie się w środę, 15 czerwca, godz. 18:30 w Domu Kultury „Kolorowa”, ul. gen. K. Sosnkowskiego 16, Warszawa (Ursus)
wstęp wolny