KOD pomoc - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
11222
post-template-default,single,single-post,postid-11222,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

KOD pomoc

Deklaracja założycielska Artura Sierawskiego, szefa Młodego KOD-u, o powołaniu KOD POMOCY, wygłoszona podczas Marszu w Radomiu.
W 1976 roku miały miejsce wystąpienia radomskie, i po tamtych wydarzeniach w Radomiu powstał Komitet Obrony Robotników. Tak jak i my dzisiaj jesteśmy tutaj zebrani i chcemy zapoczątkować nowy etap w działalności Komitetu Obrony Demokracji. Rozpoczynamy nową działalność, rozpoczynamy „KOD Pomoc“. Chcemy pomagać ludziom wyrzuconym z pracy. Tak, „dobra zmiana“ dzisiaj wyrzuca ludzi z pracy! Na to nie może być naszej zgody!
Nie pozwolimy, by każdego dnia za to tylko, że ktoś ma inne poglądy polityczne był wyrzucany z pracy! Na to nie może być naszej zgody!
Komitet Obrony Demokracji musi tych ludzi wziąć w obronę! To nasz obowiązek!
Tak jak w 76 roku ci wybitni przedstawiciele wzięli w obronę robotników, tak dzisiaj Komitet Obrony Demokracji otoczy opieką wszystkich poszkodowanych w wyniku dobrej zmiany!
Mówią nam, że to my jesteśmy Targowicą, ale Targowicą są oni, „dobra zmiana“! Bo to oni chcą odsunąć Polskę od Unii Europejskiej! To jest skandal, że dzisiaj prokurator komunistyczny przesłuchuje działaczy KOR-u! To jest skandal – mówię to ja, historyk. Mówię to, panie prezesie, nie wymażecie z kart historii naszych autorytetów: Władysława Bartoszewskiego, Bronisława Geremka, Tadeusza Mazowieckiego, Jacka Kuronia, Lecha Wałęsy! Nie wymażecie!
Dlatego wykrzyknijmy razem: „Zwyciężymy!“


O Młodym KOD-zie z Arturem Sierawskim rozmawia Przemysław Wiszniewski: