KOD na Marszu Miliona Serc - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
31662
post-template-default,single,single-post,postid-31662,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

KOD na Marszu Miliona Serc

Byliśmy obecni podczas Marszu Miliona Serc w Warszawie, koderki i koderzy z miast i małych miejscowości z całej Polski.

Kinga Łozińska, wiceprzewodnicząca Komitetu Obrony Demokracji podczas marszu mówiła:

Jaką flagę nosicie w sercu?

Biało-czerwoną, unijną, tęczową, walczącej Ukrainy, flagi naszych miast, nosimy w sercu flagę wolności i równości. Bo jest wiele kolorów w słowie patriotyzm.

8 lat maszerujemy, stoimy na ulicy, krzyczymy, upominamy o prawdę – w słońcu, deszczu, na mrozie – chociaż nazywali nas zdrajcami, odbierali prawo do patriotyzmu, my wciąż jesteśmy!

Chciałam pozdrowić dzisiaj wszystkich, którzy walczą, a szczególnie uliczników – opozycję uliczną! Przede wszystkich Was – członkinie i członkowie Komitetu Obrony Demokracji!
Którzy na każde wezwanie, mówicie: jesteśmy, przyjdziemy, zrobimy! Gdy trzeba bronić sędziów, wolnych mediów, wartości Unii Europejskiej, wolnej szkoły, praw człowieka, atakowanych mniejszości, historyków czy artystów. Pozdrawiam Was i wszystkie uczestniczki i uczestników naszych protestów.

W wielkich miastach, mniejszych miejscowościach, malutkich jak kaszubskie Kopalino, a czasem po prostu miejscach jak wejście na plażę nr 31 w Krynicy Morskiej. Tam też byliście!
W wielotysięcznych manifestacjach, w sto, kilkadziesiąt, kilka osób, a czasem samotnie jak Beata Katkowska w Gryficach czy Ania Knap w Lubaczowie.

Pozdrawiam obserwatorki i obserwatorów społecznych – już 25 000 osób zapisało się do Obywatelskiej Kontroli Wyborów – prosimy jeszcze o 6 000 tysięcy!

Pozdrawiam naszych ulicznych przyjaciół – Strajk Kobiet, Obywatele RP, Akcja Demokracja, Wolne Sądy, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, liczne grupy uliczne, a także naszych ukraińskich przyjaciół: Euromajdan Polska czy Stowarzyszenie Ukraińców w Polsce.

To wy poszerzacie naszą wrażliwość, otwieracie oczy na niesprawiedliwość i dyskryminacje, tam gdzie jej nie widzieliśmy, słuchać i rozumieć innych – dzięki Wam wszystkim wiemy, że nikt nigdy nie będzie szedł sam!

Co będzie po wyborach?

Nie pójdziemy do domu – będziemy pracować, debatować, spierać się, realizować marzenie o solidarnej, tolerancyjnej, wrażliwej Polsce. Polsce obywatelskiej.

Przed nami ostatnia prosta – niech ten ośmioletni marsz zamieni się w wielobarwną, różnorodną lawinę, która zmiecie Bezprawie i Niesprawiedliwość!

 

fot. Michał Pietrzykowski