KOD Aktywacja – to działa! - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
11152
post-template-default,single,single-post,postid-11152,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

KOD Aktywacja – to działa!

Mateusz Kijowski

To naprawdę działa. 3 dni temu udostępniliśmy Państwu możliwość składania deklaracji członkowskich on-line – na naszej stronie internetowej. I zaczęły spływać, obok dotychczasowej formy, również deklaracje elektroniczne. Doczytaliście Państwo także w didaskaliach na dole deklaracji drukowanej, że można przesyłać ją w postaci zeskanowanej albo w formie zdjęcia telefonem.  I znowu – coraz więcej deklaracji spływa również tą drogą. Jeszcze nie dotarły do nas te na papierze – pocztą to idzie nieco dłużej. Ale cały czas spływają wypełnione deklaracje w poprzedniej formie. Oczywiście wszystkie są ważne!
Aktywacja stała się faktem. Rośniemy, aktywizujemy się, jest nas więcej i jesteśmy bardziej. No właśnie. Jesteśmy bardziej, bo zaczyna również rosnąć poruszenie wokół Narodowego Święta Niepodległości – obchodów 11 listopada. Warto zatem wyjaśnić kilka podstawowych kwestii i omówić założenia.
KOD łączy, nie dzieli! Łączymy wokół najważniejszych tego dnia idei. To radość z odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku, a następnie 4 czerwca 1989 roku. To troska o przyszłość Polski, jako kraju niepodległego, niezależnego, budowanego na równości obywateli wobec prawa, na praworządności i szacunku dla Konstytucji RP, a przede wszystkim na wolności i demokratycznych zasadach wypracowanych przez cały nowoczesny cywilizowany świat.
Nie jesteśmy zainteresowani prowokowaniem kogokolwiek. Nie chcemy nikomu zabraniać czy utrudniać obchodów. Nie odmawiamy też nikomu prawa do własnej formy celebracji – tak długo, jak nie jest łamane prawo, ale pilnowanie przestrzegania prawa należy do Policji, która dotąd bardzo sprawnie się z tego zadania wywiązuje. Narodowe Święto Niepodległości to święto wszystkich Polaków. Każdego, kto wiąże z Polską swoją przeszłość, przyszłość lub teraźniejszość. Każdego, dla kogo Polska jest ważnym elementem tożsamości. Bo Polska zawsze odnosiła sukcesy, kiedy była otwarta i zawsze pogrążała się w ciemnościach, kiedy wygrywała w niej ideologia zamknięcia, odcięcia od świata, ksenofobii i niechęci czy lęków, budowanych na niewiedzy.

Narodowe Święto Niepodległości powinno być radosne i podniosłe. Zamierzamy pokazać, że może takie być. 11 listopada spotykamy się na placu Gabriela Narutowicza i kończymy na Polach Mokotowskich koncertem.

Aktywacja ma miejsce również w sprawach wewnętrznych stowarzyszenia. W czasie ostatniego posiedzenia Zarządu, 4 października, dowiedzieliśmy się, że nasz nowy statut został zarejestrowany przez KRS. Oznacza to, że możemy przystąpić do tworzenia struktur regionalnych i lokalnych oraz uruchamiania procedur wyborczych. Na tym samym posiedzeniu Zarząd jednogłośnie podjął decyzję o powołaniu zespołu roboczego, który ma przygotować i dopracować wszystkie związane z tymi procesami procedury tak, żeby nie było już żadnych wątpliwości co do ich zgodności z prawem i statutem.
Na najbliższym posiedzeniu Zarządu, już jutro (w piątek 21 października) będziemy omawiać procedury i kalendarz wyborczy. Wspólnym założeniem jest, aby cały proces przeprowadzić nie tylko skutecznie i efektywnie, ale także w możliwie krótkim czasie. W ten sposób spełnimy w końcu obietnicę, złożoną 2 grudnia 2015 roku, w trakcie spotkania założycielskiego stowarzyszenia, że w najbliższym możliwym czasie zostaną przeprowadzone demokratyczne wybory do władz stowarzyszenia.
Tak, wiem, długo to trwało. Nie popełnia błędów i nie błądzi ten, kto nic nie robi. Ale dzisiaj się aktywujemy i wychodzimy na prostą. W tej sytuacji niezwykle ważnym jest, żeby jak najwięcej Państwa przystąpiło do stowarzyszenia przed wyborami. Ci, którzy przystąpią później, nie będą mieli wpływu na wybór władz regionalnych i centralnych stowarzyszenia. A może warto? Bo masowość naszego ruchu i reprezentującej go organizacji jest najlepszą gwarancją dobrych wyborów i lepszej działalności w przyszłości.
To działa! Niech działa jeszcze sprawniej i jeszcze lepiej! Ale to zależy już tylko od nas samych… Każdy ma wpływ i każdy powinien te możliwość wykorzystać! Czy wysłałaś/eś już deklarację? Wybrałaś/eś grupę lokalną, do której chcesz należeć? Spotkałaś/eś się z tą grupą? Zaczęłaś/ąłeś działać?
A w najbliższych dniach koncentrujemy się na nagłośnieniu marszu KOD Niepodległości 11 listopada w Warszawie. Czy już zaprosiliście rodzinę, znajomych, przyjaciół i bliskich na to wydarzenie? Czy namawiacie sąsiadów i kolegów w pracy?
Marsz KOD Niepodległości - 11.11.2016 Warszawa
Kto nie dałby rady, mimo wszelkich wysiłków, dojechać na wydarzenie w Warszawie, powinien się włączyć w lokalne obchody Narodowego Święta Niepodległości albo zorganizować własne. Bo to wielkie święto wszystkich Polaków trzeba obchodzić wszędzie!