Katowice: protesty w rocznicę stanu wojennego - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
11372
post-template-default,single,single-post,postid-11372,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Katowice: protesty w rocznicę stanu wojennego

W rocznicę stanu wojennego, 13 grudnia, o 17.30 centrum Katowic zapełniło się przez demonstrantów Ogólnopolskiego Strajku Obywatelskiego. 13 grudnia to także dzień, kiedy 35 lat temu, doszło tu do pacyfikacji górników prowadzących strajk okupacyjny w kopalni „Wujek”. Zginęło wówczas dziewięciu z nich, a dwudziestu zostało rannych.
Wczoraj demonstrowaliśmy  przeciw łamaniu naszych podstawowych praw, paraliżowaniu działania Trybunału Konstytucyjnego, łamaniu praw kobiet, czy nieprzestrzeganiu rozdziału Kościoła od państwa. Domagaliśmy się odstąpienia od reformy oświaty oraz ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej w razie sprzeciwu najbliższych, niezależności politycznej mediów oraz utrzymania wolności zgromadzeń.
Nasza demonstracja rozpoczęła się minutą ciszy, tak upamiętniliśmy ofiary stanu wojennego. Odczytane zostały także nazwiska dziewięciu górników, którzy polegli 35 lat temu podczas pacyfikacji kopalni „Wujek”.
W proteście przeciwko rządom PiSu wzięło udział około tysiąca osób. Wszystko, co robią, zostanie spisane. Za trzy lata przyjdziemy po nich o 6. rano, tak jak oni przychodzą po naszych bohaterów – skomentował działania dzisiejszej władzy Jarosław Marciniak z Komitetu Obrony Demokracji.