#KartkaDoCzarnka - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
28116
post-template-default,single,single-post,postid-28116,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

#KartkaDoCzarnka

14 października w Dniu Edukacji Narodowej Gdańsk przyłączył się do szesnastu innych miast w Polsce do akcji #KartkaDoCzarnka.

Pod Kuratorium Oświaty zebrała się grupa osób – obywateli, rodziców i nauczycieli zaniepokojonych obecną sytuacją w szkolnictwie, oburzonych, że Minister Edukacji i Nauki zajmuje się sprawami ideologicznymi, zamiast szkołą, że bagatelizuje brak nauczycieli w szkołach. Spotkanie otworzyła EwaTopór-Nawarecka i przekazała prowadzenie spotkania Małgorzacie Antuszewicz, która przeczytała treść listu skierowanego do ministra Czarnka. Podczas wydarzenia zebrane osoby poruszyły wiele tematów związanych z trudną sytuacją pedagogów i psychologów szkolnych – między innymi związaną z brakiem środków finansowych dla zatrudnionych pedagogów i psychologów, brakiem wsparcia dla pedagogów, którzy dzisiaj czują się wypaleni, wspierając uczniów ukraińskich i ich rodziców.
Przejmujący był apel Nauczyciela Roku 2018 Przemysława Staronia – jeżeli nie będzie nauczycieli, jeżeli odejdą oni z zawodu, jakie będzie przyszłe społeczeństwo? Jeżeli młodzi ludzie, którzy kształcili się w trakcie pandemii i trwającej wojny w Ukrainie, którzy widzą jak niszczona jest planeta nie dostaną wsparcia, nie będą właściwie kształceni, to obecny systematyczne dewastowanie edukacji będzie miało znaczenie dla nas wszystkich!
Michał Piotr Szulc przypominając słowa z aktu fundacyjnego Akademii Zamojskiej „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie… Nadto przekonany jestem, że tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli” zaapelował do nauczycieli, aby nie chowali dzieci i młodzież przed rzeczywistością, aby kształcili o tym, co dzieje się w Polsce czym jest edukacja!
Kartki napisane, przez przechodniów oraz uczestników wydarzenia, włożone do czarnej skrzynki miały trafić do sekretariatu kuratorium. Niestety, drzwi przed nami były zamknięte, domofon też ich nie otwierał, a wyjaśnienie przyczyny było zawarte na zawieszonej na drzwiach kuratorium kartce: „Szanowni Państwo, w związku z zaistnieniem zwiększonego zagrożenia wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym oraz zwiększonego ryzyka zagrożenia bezpieczeństwa […] Pomorski Kurator Oświaty działając na podstawie […] wprowadza na terenie siedziby w Gdańsku ul. Wały Jagiellońskie 24 nadzór nad osobami przemieszczającymi się po budynku.”
Pełny tekst informacji na jednym ze zdjęć.