Dzień Wolności i Praw Obywatelskich - 4 czerwca 2022 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
27010
post-template-default,single,single-post,postid-27010,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich – 4 czerwca 2022

4 czerwca świętowaliśmy 33. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce.

 

W Gdańsku na Placu Solidarności spotkali się przedstawiciele i przedstawicielki wszystkich partii prodemokratycznych, samorządowców i organizacji pozarządowych aby zainaugurować wspólne działania w ramach Obywatelskiej Kontroli Wyborów.

W Strefie Społecznej Święto Wolności i Praw Obywatelskich odbył się wykład prof. Magdaleny Środy „Wartości – instrukcja obsługi”, ostatni w tym semestrze wykład Akademii Społeczeństwa Otwartego. W hali „Rzecz Wspólna” w Strefie Społecznej Michał Wojciechowicz z pomorskiego KOD podzielił się swoimi doświadczeniami i przeżyciami z wyjazdów na polsko-białoruską granicę. Mówił o panującym tam głodzie i zimnie, o fatalnej sytuacji osób, które się na niej znajdują, obudowanym murze i bardzo trudnej sytuacji mieszkańców tego regionu.

Na stoisku w namiocie w Strefie Społecznej można było znaleźć album „Alfabet KOD’u”, dużym zainteresowaniem cieszyły się koszulki Lubię las, które obecnie, w uznaniu pomysłu polskiego rządu otrzymały dopisek Zbieram chrust.

fot. KOD Pomorskie

 

Małopolski KOD razem z przedstawicielami Polska 2050 Kraków, Platforma Obywatelska Kraków Lewica Małopolskie Razem Małopolska PSL Inicjatywa Polska Partia Zieloni – koło krakowskie Unia Europejskich Demokratów Nowoczesna Kraków zainaugurował akcję Obywatelskiej Kontroli Wyborów w Krakowie.

Odbyły się także ciekawe dyskusje z udziałem wielu panelistów i panelistek.

 

fot. KOD Małopolskie

 

 

W Łodzi odbył się happening: „4 czerwca 1989 r. wybraliśmy wolność. A teraz… znowu musimy o nią walczyć, bo nie ma wolności (i wolnych wyborów) bez wolnych i niezależnych mediów. Tymczasem TV chodzi na paskach…”
W programie były galopująca inflacja, klepanie biedy, konkurs pasków TVP oraz inne atrakcje.

 

fot. Michał Stolarski

 

W Opolu wzniesiono toast za wolność – na opolskim placu Wolności pojawił się m.in. legendarny przywódca podziemnej ,,Solidarności” Zbigniew Bujak.

 

fot. KOD Opolskie

 

 

W Kielcach świętowano przed dawną siedzibą Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, aby przypomnieć, że wolność nie jest dana raz na zawsze, że trzeba ją pielęgnować każdego dnia. Były wspomnienia, uściski, gratulacje i tort. Spotkanie organizowały organizacje społeczne i partie opozycyjne.

 

W Bydgoszczy w 33. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, które otworzyły Polsce drogę ku demokracji strona społeczna i przedstawiciele partii opozycyjnych podpisały umowę o wspólnym działaniu w ramach Obywatelskiej Kontroli Wyborów.

fot. KOD Bydgoszcz

 

W Szczecinie rocznicowe spotkanie i rozmowy odbyły się przy fontannie na Jasnych Błoniach.

fot. Barbara Eiding

 

 

KOD w Toruniu zaprosił na świętowanie przy pomniku Kopernika z rocznicowym tortem.

fot. Jacek Kraśnicki

 

 

KOD Wielkopolska uczcił w Poznaniu 33. rocznicę wolnych wyborów razem z opozycyjnymi partiami – Platformą Obywatelską oraz Nowoczesną.

fot. Waldemar Andrzej Jóźwiak

 

Na Rynku w Rzeszowie 06 czerwca odbyła się konferencja prasowa dotycząca podpisania porozumienia w sprawie Obywatelskiej Kontroli Wyborów.

fot. Zbysław Czehak

 

 

opracowanie: Magdalena Bielska