Dzień Europy - Sopot 09.05.2023 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
30197
post-template-default,single,single-post,postid-30197,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Dzień Europy – Sopot 09.05.2023

9 maja obchodzony jest w krajach Unii Europejskiej jako Dzień Europy.

To święto pokoju i jedności, upamiętniające rocznicę podpisania historycznej deklaracji Schumana. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym jest dzisiaj Unia Europejska.

Stowarzyszenie Razem w Europie wraz z Komitetem Obrony Demokracji Region Pomorski i Obywatelami RP Gdańsk wspólnie obchodzili ten dzień w Sopocie. W wydarzeniu głos zabrali m.in. wiceprezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim, były prezydent Sopotu Jan Kozłowski, przedstawiciel KOD Pomorze Jarosław Malicki i przedstawiciel Obywateli RP Gdańsk Przemysław Janas. Zabierający głos podnosili ważność członkostwa w Unii Europejskiej.

Po krótkich przemowach, z Placu Konstytucji 3Maja przeszliśmy ulicą Monte Cassino na Plac Przyjaciół Sopotu, niosąc wielką sektorówkę Unii Europejskiej. W trakcie przemarszu przyłączali się do nas mieszkańcy. Na zakończenie wydarzenia odśpiewana została Oda do Młodości, po której głos zabrał wiceprezydent Marcin Skwierawski i Wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim, która zaproponowała żeby słowa Ody „Wstańcie ludzie, wstańcie wszędzie” zostały hasłem naszego wyjazdu 04.06 na „Marsz w Samo Południe”

W czasie całego wydarzenia rozdawaliśmy chorągiewki Unii Europejskiej.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.