Dolnośląskie w obronie trójpodziału władzy - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
13780
post-template-default,single,single-post,postid-13780,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Dolnośląskie w obronie trójpodziału władzy

Jak przed dwoma miesiącami, tak i 1 października Dolnoślązacy przywitali zmierzch ze świecami w dłoniach. I podobnie jak w lipcu nie przypadkiem zgromadzili się pod budynkami sądów: we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu, Kłodzku, Dzierżoniowie i Lubinie. Choć aura już nie wakacyjna, zebrali się tłumnie w poczuciu obywatelskiego obowiązku. Nakazuje on manifestować swoją niezgodę na niszczenie resztek państwa prawa i trójpodziału władzy. Zgromadzenia zorganizowały grupy lokalne KOD, włączając się do ogólnopolskich protestów. Hasłem przewodnim były WOLNE SĄDY.
Protestujący dziś obywatele raczej nie oczekiwali zmiany frontu przez prezydenta, niemniej można było mieć nadzieję na choć pozory ustępstw ze strony głowy państwa. Andrzej Duda nie próbuje jednak ukryć swych intencji. Poszedł nawet o krok dalej i widząc swe niekonstytucyjne rozwiązania zaproponował równocześnie wprowadzenie zmian do Konstytucji, by ta pasowała do jego ustaw. Precedencja co najmniej dziwna. Dodatkowo, obok znanych już z pisowskiego projektu rozwiązań, pojawiły się zupełnie nowe „pomysły”, jak specjalna izba w SN zajmująca się m.in. ważnością wyborów (a więc 100% nominatów PiS zadecyduje o ich ważności) czy pomysł z nadzwyczajną skargą, dzięki której będzie można podważyć prawomocne wyroki nawet sprzed 20 lat. Na pewno ucieszą się z nich wszyscy, którzy już zdążyli zapomnieć np. o swojej sprawie spadkowej sprzed lat 15 lub nie mający nic do stracenia skazani mafiosi.
Prezydent dał nam więc sporo powodów, by mu przypomnieć lipcowe protesty. A my znów mogliśmy się spotkać aby wspólnie poskandować, porozmawiać, posłuchać i pomilczeć. Aby być widocznym i słyszalnym. Jako KOD i jako obywatele tego kraju, którzy raz jeszcze przypominają tej władzy: SUWEREN MÓWI NIE!
 
DZIERŻONIÓW


fot. Henryk Dylewski
 
JELENIA GÓRA

fot. KOD Jelenia Góra
 
LEGNICA

fot. Karol Budrewicz

 
WAŁBRZYCH

fot. KOD Wałbrzych
 
WROCŁAW

fot. Małgorzata Lech-Krawczyk
 
W mediach o wydarzeniu:
DDZ.DOBA.PL
W niedzielę 1 października w kilkudziesięciu miastach Polski odbyły się protesty przeciwko proponowanym przez prezydenta zmianom w sądownictwie. Większość z nich organizował Komitet Obrony Demokracji. W Dzierżoniowie protest odbył się pod Sądem Rejonowym.
Przeczytaj całość >>>

FAKTY.LCA.PL

Niespełna setka legniczan pojawiła się w niedzielny wieczór przed gmachem sądu okręgowego przy ul. Złotoryjskiej, by zaprotestować przeciwko polityce rządu PiS wobec sądownictwa.
Przeczytaj całość >>>
E-LEGNICKIE.PL
Komitet Obrony Demokracji zorganizował protest pod Sądem Okręgowym w Legnicy. Odbył się on w ramach ogólnopolskiego protestu, który jest sprzeciwem wobec proponowanych ustaw związanych z wymiarem sprawiedliwości.
Przeczytaj całość >>>
GAZETA WROCŁAWSKA
Dziś o godzinie 19. około 300 wrocławian przyszło na Podwale pod sąd w obronie konstytucji. Demonstranci żądają wolnych sądów.
Przeczytaj całość >>>
GAZETA WYBORCZA WROCŁAW
Zostaliśmy oszukani – m.in. pod takim hasłem demonstrowali wrocławianie pod sądem na Podwalu. W niedzielę w demonstracji wzięło udział około 220 osób.
Przeczytaj całość >>>